Özkan Cengiz
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
www.ozkancengiz.net


Onlarca e-posta, yüzlerce yorum, hatırı sayılır oranda telefon, kimisi işte bu mutlaka olmalı diyor, kimisi yahu nasıl olacak bu iş diyor, kimisi daha temkinli seçenekleri tartışıyor, kimisi gayet net bir şekilde karşısında ve en son olarak bir kesim de küfür ediyor.

Bu fikir nasıl çıktı, bu anket nasıl ortaya çıktı, şu anda neler oluyor, esasında ne demek istedik bir toparlamak ortaya bir fikir olarak koyma zamanı geldi.

Şu an kulübümüzün ana semti Konak İlçesi sınırlarında yer alıyor. Konak ilçesi neresi diye bir baktığınızda her ne kadar Karabağlar ve Bayraklı ilçeleri ile biraz da olsa küçültülse de hala bu şehrin en büyük ilçesi Üçkuyulardan başlayıp çınarlıya kadar giden bir ana arter aşağıda deniz yukarıda Karabağlara dayanan bir sınır. Hepimiz kabul ederiz ki büyük bir ilçe.

Bu büyüklük haliyle yanında sorunları da getiriyor, belediyenin hizmet getirmesi zaman ve süre alıyor, işte en başımızdaki örnek Güzelyalı Parkı yatırım kararı alınsa da sıranın ona gelmesi ayları veya yılları alıyor. Bunun yanında bir kentin bir ilçenin katalizörü olan spor takımları ile ilgili bir çokluk söz konusu, bu güne kadar gerek önceki dönemlerde görev alan başkanları gerekse de halan görevde olan Sn.Hakan Tartan’ı ağır eleştirdik, hizmet vermediğinden, Göztepemize destek olmadığından Karşı taraftaki başkan stat peşinde koşarken bu tarafta bir kamyon kum alamadığımızdan bahsettik

Ve hep aynı mazeret ile karşılaştık, lokasyonumuzda çok takım var hanginize yapayım, hizmet verdiğimiz alan çok geniş yatırımlarımızı belirli bir sıra ile yapıyoruz vb mazeretler önümüze kondu. Bu mazeretler kızmamızı azaltmasa da geçerlilik payları olan mazeretlerdi en azından kaçacak yer yaratıyorlardı.

Bunun yanında sportif rekabet ortamında bir çok iş yerel yönetim ile çözülüyor. Çevremizde onca örnek var, tesisler, statlar, salonlar,vb bütün gayrimenkul yatırımları yerel yönetimler ile yapılıyor. Bugün buca belediyesi olmasa bucaspor bu tesislere sahip olabilirmiydi, karşı taraf belediyesi oldu bittiye getirmese ksksporun salonu olurmuydu, şişli belediyesi toki ile iş pişirmeseydi bugün gsspor bu borcun harcın arasında stat sahibi olabilirmiydi. Kayserideki yeni stat urfadaki yeni stat yerel yönetimsiz olurmuydu. İzmir’e yapılacak stat onlarca yer varken neden arsa işin takipçisi belediyenin ksknin alanına gitti.

Yerel yönetimler spor kulüpleri ile birlikte hareket etmek ve spor kulüplerine destek olarak o ilçede yaşayan insanlarda kent bilinci yaratmak için çaba göstermek zorundadırlar. Bugün büyüyen yapılar büyüyen semtler bağlı oldukları belediye ihtiyaçlarını karşılamıyorsa yeni bir yol haritası çizebilmelidir. Zaten aksi düşünce bizi zaten büyükşehir belediyesi var ilçe belediyelerine ne gerek var noktasına götürür ve bu da eşyanın tabiatına aykırıdır.

Bizim ilk ortaya koymamız gereken gerçek “Konak” gibi büyük ve çeşitli bir ilçede olmanın bize zarar olduğudur. Bugün konak belediyesi bize hak ettiğimiz ilgiyi gösterememektedir. Bunda kabul ediyorum yöneticilerinin tercihi de söz konusudur ancak yöneticilerini zorda bırakan gerçekte ilçenin büyüklüğü ve çeşitliliğidir. Bu gerçeği herhalde kabul etmeyecek olan aramızda yoktur.

İşin ikinci aşaması Konaktan ayrıldık ne yapacağız evet bu konu üzerinde tartışılması görüş alış verişinde bulunulması gereken bir konu, yeni bir Göztepe ilçesi olunur mu? Bu ilçenin adı Göztepe mi olur başka bir şey mi Olur? Mevcut bir ilçeye mi dahil olunur?

Gerçekten üzerinde tartışılması gereken bir ortam.  Hatta sırf bizim değil siyasetçilerin, şehir planlamacılarının, o ilçede yaşayan insanların, sivil toplum kuruluşlarının oturup tartışması gereken bir konu.

İki gündür gelen eleştirilerin % 99’u Göztepe bir ilçe ile sınırlandırılamaz şeklinde bence de haklı ancak gereksiz bir eleştiri hiç kimsenin Göztepe’yi bir ilçe ile sınırlandırma niyeti yok zaten. Eğer rahatsız eden isim ise bu isim Güzel yalı olur başka bir şey olur bulunur. Buradaki ana fikir Göztepe’nin merkezinin bulunduğu yerel yönetim alanının tek takımı olmasıdır.

Bugün ilgili lokasyon da bir seçim olsa, çok kötü bir siyasi parti seçimi olmadığı sürece Göztepelilerin istediğinin dışında bir belediye başkanının seçilme olasılığı varmıdır? Seçilen veya seçilecek olan başkan veya adayların Göztepe’yi görmezden gelme lüksü var mıdır?

Güçlü ve Göztepeli bir yerel yönetim, güçlü bir kulüp yönetimi, tutkulu bir taraftar üçgeninin yapabileceklerini engelleyecek bir yapı bir güç varmıdır?

Muhasebe’de bir kavram vardır, “Özün önceliği” Bir olay ve husus incelenirken yan etkenler ve yollardan çok özü ile ilgilenir özünde bu işin yararları ve sakıncaları masaya konur.

Bizde bu süreçte bu olayı bu şekilde incelemeli kelimelere, ifade ediş tarzına, kimin söylediğine, nasıl söylediğine bakmadan işin özünü düşünmeli ve işin özüne yönelik önerileri talepleri ve çekinceleri ortaya koymalı tartışmalı tartışmalı tartışmalıyız.

Özkan Cengiz
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
www.ozkancengiz.net

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
 • Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ?
  Written by Özkan Cengiz 06 Mart 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Esasında maçtan çıktığımda aklımda olan yazı Türk Futbolunun içinde bulunduğu kokuşmuş yapıdan bahsetmekti.. Maça girerken 10 yaşındaki kız çocuğun anlamsız bakışlarla ayakkabılarını çoraplarını çıkarıp ayaklarını polise göstermesinin o...
 • 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor?
  Written by Özkan Cengiz 20 Şubat 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? Öncelikle ifade etmem gerekirse bu yazı bir Gençlerbirliği maçı yazısı değil, Bu yazı aslına bakarsak bu sezon yazısı da değil. Gelecek sezonun yazısı, yani başlık hatalı değil tam tamına doğru.Şimdi ne alaka derseniz şuna inanıyorum...
 • Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor…
  Written by Özkan Cengiz 26 Kasım 2017
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Dört haftadır aynı sonuçları alan iki takım, hocaları Türk Futbolunda ağırlığını hissettirmeye başlayan yeni nesil hocaların en önemli iki temsilcisinin birbirlerine karşı sınavı, aynı puan, aynı sezon başı başlangıcı, bunların ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter