Özkan Cengiz
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
www.ozkancengiz.net

Saat 17:50 civarı Alsancak stadının önüne geldiğimizde gişeler henüz açılmamıştı, 50 ile 100 arasında kişi gişelerin açılmasını bekliyordu. Daha sonra önce Bornova sokağından sonra da Kıbrıs Şehitlerinden geçtiğimizde buralardaki hareketlilik ve neredeyse tüm mekanların Göztepe formalılar tarafından istila edilmiş olması maçın yoğunluğu hakkında bilgi veriyordu.

Stat önüne tekrar geldiğimizde bu sefer saat 19:50’yi gösteriyordu. Kapalı bilet gişesinde yaklaşık 10-15 kişi vardı esasında ortalık oldukça sakindi biraz tedirgin olduk. Ancak hızlı bir şekilde biletimizi alıp kontrol noktasını geçtiğimizde açığın önündeki tabir yerindeyse mahşeri bir kalabalık ile karşılaştık, gerçektende bu kalabalın içeri girmesi maçın 10. Dakikasını falan buldu zannedersem açığın bir kısmı ilk golü kaçırdı.

Maç hakkında ilk söyleyeceğimiz şey kapıların biraz da erken açılması sağlansa çok daha iyi olacaktı. Güvenlik kontrolünden geçip sosyetedeki artık kalıplaşmaya yüz tutmaya başlayan GHD tribününde yerimizi aldık.

Açık tribün güvenlik kontrolü için ayrılan yer dışında yoğun olarak doldu. Kapalı’da Yalı tarafı gene istihap haddini aşıyordu. Sosyete tarafı da yer yer boşluklar olsa beklenen boşluklar yoktu.. İlk söylenen söz 15 TL kapalıyı kesemedi 5 açığı doldurdu fiyat politikasında şimdilik aşı tuttu.

Maç başlar başlamaz herkesin ortak görüşü hangi maça geldiğimizdi. Göztepemiz sanki aylardır seyircisine hasret kalmanın acısını çıkartırcasına rakibinin üzerine saldırdı. Sağlı sollu yüklenmelerin ardından on numara neden giydiğini hemen ispat etmeye çalışan Eminin ayağının dışıyla uzattığı topu aldığı gibi sanki kavgaya gidiyormuş gibi ceza sahasına dalan Tayfun Özkan’ın nasıl vurduğunu anlamaya çalıştığımız topu filelerle buluştuğunda dakikalar henüz 4’ü gösteriyordu.

Ondan sonra ben diyeyim sağnak yağış siz deyin dolu atak olup yağdık özellikle sağ taraftan İzzet ile Serdar Samatyalının adeta birbirleri yarışırcasına yaptığı bindirmeler, sol taraftan her ne kadar sol ayağının yürüme ayağı olması nedeniyle zorlansa da Eminin bindirmeleri, ortadan yılmazın her atağın her pozisyonun içindeki önderliği mesafe tanımaksızın şutları ve adeta döver gibi oynayan aldığı her topla dikine dikine dalan Tayfun Özkan’ın yıpratıcılığı ile maçın ilk yarı beş sıfır bitmesi içten bile değildi.

Bu yarı böyle biter derken belki de 10 paslık bir serinin ardından Samatyalı sıfırdan topu ağlara bıraktığında dakika 45 ti.

İkinci yarı ise iki bölüm halinde oynandı, ilk 22-23 dakika takımımız ilk yarıdan da etkin bir şekilde bastırdı. Zaten bu bölümde Jeneriklik bir paslaşma ve Ben golcüyüm, ben golcüyüm diye bağıran bir vuruş ile Tayfun Özkan kendisinin ikinci Göztepemizin üçüncü golünü ağlara bıraktı. 75 . dakikadan sonra takımımız durdu. Bir hafta da iki 90 bir 120 oynamalarından dolayı hak verdiğimiz bir sakin 15 dakika oynadık. Bu arada durmayan çalışan her aldığı topta dikine gidip olay yaratan Tayfun Özkan vardı.

Allah nazardan saklasın bu maçın adamı şüpheye yer vermeden Tayfun Özkan’dı.

Dikkat çekenler böylesine sakin bir maçta hakemin her iki yarıya beşer dakika eklemesi, iyi bir oyun çıkaran Emin’in oyundan çıkarken tepkili olması, Genç Anıl’ın hocamız tarafından sahaya sürülmesi, idi.

Gebze sağdan soldan çocukları toplamış gelmiş modunda bir takımdı. Gerçekten bazı oyuncuları ile top toplayıcıları ayırmak için ciddi çaba harcadık böylesine bir takım olmalarına rağmen zaman zaman defansımızı zorladı.

Maçın hemen başında stoperimizin sakatlanması ve yedekler dahil tüm kadroda stoper bulunmaması nedeniyle Ahmet Sağlamın stopere çekilmesi nedeniyle aksayan defansımız ve kalecimizin ürküten hareketleri tribünleri böylesine bir maçta bile rahatsız etti.

Bayram iyi olduğu belli ama yardıma desteği ihtiyacı olduğunu gösteren bir oyun oynadı Orta sahada İlhan’ın aksaması defansın yükünü artırdı,  ileride de Türker nispeten iyi olsa da çok iyi bir oyun çıkaran Tayfun Özkan’ın yanında sırıttı. Acaba rahman nasıl olur diye düşünmeden edemedik.

Bence defansımızda ciddi bir yapılanmaya ihtiyaç var ve defansımızdaki yapılanmanın yanı sıra orta sahanın ortasına tüm ortalığı toplayacak seri hareketli bir kişiye ihtiyaç var.

Formda bir Ferhat orta sahaya monte edildiğinde defansın göbeğinde de Bayram ile kısa sürede uyum sağlayacak bir stoper monte edilirse en azından kaleciye çok iş düşürmeden bu işi belli bir sisteme oturtabiliriz.

İlk maçta olsa, karşıdaki takım tam bir takım olmasa da kalitesi, kumaşı, belli ben çok can yakarım ben delerim diye bakan bu takımı yaratan başta Sn. Özcan Kızıltan ve Sn İmam Altınbaş olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederiz.

Umarım aksayan yönlerde biran önce halledilir ve her maç güle oynaya bir sezon yaşarız.

Son olarak tribünlerle bitirirsek kocaman bir MAŞALLAH hep böyle olun işte biz buyuz.

Özkan Cengiz
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
www.ozkancengiz.net 

 


 

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
 • Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ?
  Written by Özkan Cengiz 06 Mart 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Esasında maçtan çıktığımda aklımda olan yazı Türk Futbolunun içinde bulunduğu kokuşmuş yapıdan bahsetmekti.. Maça girerken 10 yaşındaki kız çocuğun anlamsız bakışlarla ayakkabılarını çoraplarını çıkarıp ayaklarını polise göstermesinin o...
 • 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor?
  Written by Özkan Cengiz 20 Şubat 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? Öncelikle ifade etmem gerekirse bu yazı bir Gençlerbirliği maçı yazısı değil, Bu yazı aslına bakarsak bu sezon yazısı da değil. Gelecek sezonun yazısı, yani başlık hatalı değil tam tamına doğru.Şimdi ne alaka derseniz şuna inanıyorum...
 • Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor…
  Written by Özkan Cengiz 26 Kasım 2017
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Dört haftadır aynı sonuçları alan iki takım, hocaları Türk Futbolunda ağırlığını hissettirmeye başlayan yeni nesil hocaların en önemli iki temsilcisinin birbirlerine karşı sınavı, aynı puan, aynı sezon başı başlangıcı, bunların ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter