Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 
Avrupa Fuar Şehirleri Kupası 1968-1969

11 Eylül 1968 Alsancak Stadı GÖZTEPE – OLYMPIC MARSEILLE

GÖZTEPE : Ali, K.Mehmet, Çağlayan, Hüseyin, B.Mehmet, A.Ihsan , Ertan, Nihat, Fevzi, Gürsel, Halil

GOLLER : 21. ve 46. dakikalarda Halil (Bombacı)

Fransa’daki 2.maç

GÖZTEPE : Aynı kadro

GOLLER : 75 ve 83. dakikalarda peşpeşe yenilen iki gol ile maç uzatmaya gitti. Uzatmada da gol olmayınca o zamanki statü gereği kura çekildi. GÖZTEPE ikinci tura çıktı.

30 Ekim 1968 AIsancak Stadı GÖZTEPE – AGRES PİTEŞTİ

GÖZTEPE : Ali, K.Mehmet, Çağlayan , Hüseyin, B.Mehmet, A.Ihsan, Ertan, Nihat, Fevzi, Gürsel, Halil

GOLLER : Ertan daha 3. dakikada 1-0 yaptı. Gürsel 9. dakikada golleri ikiledi. 35. dakikada yine Gürsel, farkı üç'e çıkardı

Romanya’daki 2 maç :

İlk maçın rahatlığı ile çıkılan rövanş maçında GÖZTEPE 3-2 yenilmesine 3. tura çıktı.

22 Ocak 1969 Yugoslavya OFK BEOGRAD - GÖZTEPE

GÖZTEPE : Ali, K.Mehmet, Çağlayan, Hüseyin, B.Mehmet, A.Ihsan, Cenap, Ertan, Fevzi, Gürsel, Halil

GOLLER : Santraç 20, 60 ve 67. dakikalarda attığı 3 golle show yaptı.

Ama maç 90 dakikaydı , Fevzi olaya el koydu ve çok önemli bir gol attı. Maç 3-1 bitti.

29 Ocak 1969 günü Alsancak Stadı GÖZTEPE – OFG BEOGRAD

GÖZTEPE : Ali, K.Mehmet, Çağlayan, Hüseyin, B.Mehmet, A.İhsan, Nihat, Ertan, Fevzi, Gürsel, Halil

Göztepe sahaya çıkınca tıklım tıklım dolu olan stad havai fişekler ve maytaplarla karnaval yeri gibiydi. Tüm Türkiye nefeslerini tutmuş maçın sonucunu bekliyordu.

5. dakikada Ertan sağ kanattan topu Hüseyin'e uzattı, Hüseyin'in şutu defanstan Halil'in önüne sekti, Halil sol ayakla çok sert vurdu... Kaleci Corcaviç bomba gibi giden topu ancak ağlara çarpınca görebildi. Takımına güvenen seyirci coşmuştu. Seyirci coştukça GÖZTEPE de coşuyordu.

15. dakikada Ertan Yugoslav yarı sahasında topu elle kesti. Serbest atışı kaleciye pas şeklinde kullanan Meşanoviç, Ertan'ı farketmedi. Topu kapan Ertan, usta bir vuruşla ikinci golümüzü atınca gök gürültüsünü andıran bir gol sesinden stad neredeyse çöküyordu.

Maç bu sonuçla bitince futbolcusu, Teknik kadrosu, yöneticisi ve taraftarı ile binlerce Göztepeli bir bütün olmuş, sevinç gözyaşları içerisinde çeyrek finali kutluyordu. İzmir o geceyi sabaha kadar süren eğlenceler ile uykusuz geçirdi. Sabaha kadar bütün İzmir "Göz-Göz Göztepe" sesleri ile inledi. Türk futbol tarihinde "ilk" defa bir takımımız çeyrek finalde oynama başarısı kazanıyordu.

GÖZ GÖZ GÖZTEPE

GÖZTEPE DİYE

SANA GÖNÜL VERDİ

BÜTÜN TÜRKİYE

Tezahuratı bir marş olarak bütün İzmir’de yankılandı.

Rakip Göztepe ile dalga geçilemeyeceğini ancak maç bitince anlamıştı.

Çeyrek finalde rakibimiz Almanya temsilcisi Hamburg’ tu . Kalesinde ise ünlü bir Türk vardı. Özcan Arkoç

Kura gereği ilk maç Almanya'da, ikinci maç ise İzmir'de yapılacaktı. Alman takımının yöneticileri ilk maçı Türkiye'de oynamak istediklerini bildirdiler. Teklif GÖZTEPE tarafından kabul edilmeyince kupadan çekildiklerini açıkladılar. Yani başlarına geleceği anlayarak GÖZTEPE’ den korktular.

Ve böylece GÖZTEPE maç yapmadan yarı finale çıktı.

Artık Avrupa’nın en iyi 4 takımı arasındaydı.

Yarı finalde güçlü rakibi Macar Ujpest den her iki maçta da 4 gol yiyen GÖZTEPE Kupadan elendi ama EFSANE olarak tarihe geçti. Büyük Hoca Adnan Suvari ve kadrosu ile istikralı bir yönetim bunu başarmıştı.

İşte tarih yukarıdadır. Avrupa kupalarında yarı finale çıkan ilk Türk takımı GÖZTEPE’ dir .

30 yıl sonra bunu başaranların bu tarihi görmezlikten gelmeye hakları yoktur.

EFSANE GÖZTEPE yi yaratanlara ve tarihe geçirenlere minnettarız, aramızdan ayrılanların mekanları cennet olsun. Yaşayanları da daha yıllarca aramızda görelim.

Artık GÖZTEPEMİZİN yeri Superlig tir. Bu sene alacağımız şampiyonluk aramızdan ayrılan ve yaşayan efsaneler için en büyük mutluluktur. GÖZTEPEMİZ yönetimi, teknik heyeti ve sporcu kadrosuyla bunu başaracak inançta ve yetenektedir.

Birol Özsandık

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • TEK BÜYÜK GÖZTEPE… TEK BÜYÜK GÖZTEPE…
  Written by Özkan Cengiz 15 Aralık 2014
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Dört maçlık periyodun sonuna geldik, devre arasına girdik. Dört maçın başında hedefi 12 puan olarak belirlemiştik. Dürüst davranmak gerekirse 10 puana da razıydık ama sekiz puanla tamamladık. Olaya başka bir açıdan bakarsak 12 puanla lider olacağımızı düşünüyorduk...
 • Rahat Mı Batıyor? Rahat Mı Batıyor?
  Written by Özkan Cengiz 16 Kasım 2014
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Rahat mı Batıyor? Bu hafta iş hayatımın en zor haftalarından birini geçirdim. Bu sebeple sosyal medya, Göztepe medyası vb Göztepe kaynaklarından uzaktım. Haftalık olağan telefon Göztepe geyiklerimi de yapamadım. Göztepe ile ilgili whats up gruplarındaki okunmayan...
 • Türk Sporunun Güvencesi GÖZTEPE! Türk Sporunun Güvencesi GÖZTEPE!
  Written by Özkan Cengiz 28 Ekim 2014
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net İlk önce bilmeyenler için kısaca özetleyelim. Bugün 28.10.2014 tarihinde Cizre stadında bir maç oynandı. Cizre stadı neresi derseniz iki gün önce ilk özerklik ilanı diye geçilen haberlerde yer alan iki mahallenin ortasında yer alan stad, maça Göztepe kafilesi futb...
 • Göztepe Her Zaman ki Gibi mi? Göztepe Her Zaman ki Gibi mi?
  Written by Özkan Cengiz 22 Ekim 2014
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Pazartesi günü gerek gazetelerin, gerek sosyal medyanın, gerek Göztepe medyasının tepkisi birbirine benziyordu. Göztepe her zamanki gibi! Sezonu aynı hocayla bitirememe geleneği devam ediyor, bunun yanında geçen seneki Özgür Zengin’in görevden alınmasına benzer ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter