Özkan Cengiz
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
www.ozkancengiz.net

Geçen hafta şehir dışında olduğumdan dolayı bandırma maçından sonra ilk kez maça gelebildim. Saat 12.30 civarında stadyuma yaklaştığımda oldukça tenhaydı. Neden bu kadar tenha diye düşünerek maça girdik. Başta tenha gibi gözükse de sonra tribünler yavaş yavaş doldu. 5600 biletli yaklaşık 7000 kişi tribünlerde yerini almıştı. Kapalı tribünde biraz da karşıdan vuran rüzgarın etkisiyle müthiş bir soğuk vardı. Adeta içimiz dondu.

Maça hızlı başladık.  Takımımızda uzun zamandır kadroda yer alan Emin yoktu. Emin yerine Serdar Samatyalı çekilmiş Serdarın sağdaki yerine de yeni transferimiz Halil Zeybek monte edilmişti. Defansta Uğurtan ilk 16 nın dışında bırakılırken Mehmet Yılmaz, Orhan göbekte kenarlarda izzet ve Ahmet sağlam olarak defans kurgusu sağlanmıştı.

Beypazarında 10 günde 3 maç oynamanın yorgunluğu olsa da maça diri başladılar, klasik bir orta alan mücadelesi giden maçta yine tek forvet Tayfun ile başladık. Hemen arkasında oynayan Raşitin etkisiz oyunu ilk yarı Tayfunu çok yordu. Lig arasının iyi gelmediği iki oyuncumuz İlhan ve Raşitin göbekte etkisiz kalması ilk yarıyı orta saha mücadelesi şeklinde geçirdi. İlk 30 dakika biraz biz çıkmaya çalıştık son 15 dakika da onlar üstümüze gelmeye çalıştılar. Sağdan gelen taçta Tayfunun çok güzel asisti Halilin doğru yerde bulunması ve karmakarışık vuruşu ile golü bulduk.

Devre arasına hakeminde katkısı ile bir sıfır önde başladık. İkinci yarı en çok aksayan İlhan Raşit ikilisine hocamız müdahale etti İlhan’ı öne çekip Raşit’i dışarı aldı. İlhandan boşalan yere de yeni transferimiz Hakan monte edildi. Hakan bütün sorunları bir anda çözdü güzel ve etkili oyunu İlhanın da Raşit’in yerinde etkinliğini artırması ile orta sahada zayıf karnımızı çözdük. Zaten akan dakikalarda Hakanın güzel asisti ile Tayfun maçı iki sıfır yapınca şöyle bir oh çektik. Her şey iyi gidiyordu uzaydan gelen bir top maçı 2-1 e getirdi, sonra biraz kavga dövüş 3-1 sonra bir tane daha göstere göstere gol 3-2 en nihayetinde bitiş düdüğü.

Maçın genel görüntüsünü bu şekilde gerçekleşti. Maçın en çok konuşulacak adamı hakem oldu. İnanılmaz kötü bir yönetim gösterdi, iptal ettiği gol buz gibi goldü, Bey pazarının bir bizim iki penaltımızı çalmadı, Özellikle Tayfun’a yapılan faulleri görmezden geldi. Değil 2.lig, amatör kümede maç yönetmesi gereksiz bir hakemdi. Umarım gözlemci işini doğru yapmış düzgün bir rapor yazmıştır.

Maçın ikinci konuşulacak adamı gene hocamızdı. Özellikle Bey pazarının yorgunluktan çöktüğü 60. dakikada maç 2-0 iken haklı yorgunluktan son vuruşlarda zorlanan Tayfunun yerine Türkeri alsa maç beş sıfıra rahat gidecekti, ama kendisi tribünlere inadından mıdır, Morinho’ya özenmesindemidir bunun için 86. Dakikaya kadar bekledi ve az daha amiyana tabir ile elinde patlıyordu. 

Şu bir gerçek ki bugün İlhan ile Raşit’in oynamaya çalıştığı alanda rahatlıkla Tayfun veya Türker’de oynayabilir, sanki bu adamlar ileride yatan jardel tipi forvetler gibi ısrarla tek forvet oynatılıyor ve güçleri tükeniyor. Bugün Tayfun yanında Türker olsa 60. dakikadan sonra girdiği pozisyonların hepsini ağlara bırakırdı. Hoca mutlaka bir formül çözüm üretip bu iki etkili adamı bir anda sahaya sürmeli.

Yeni transferlere gelir isek, iki gol atmasına rağmen Halil bence çok iyi değildi. Kanadı su yolu gibi kullanmasına rağmen bir tane düzgün orta yapamadı, iyi bir Raşit’i veya gününde bir Serdar’ı kesmesi çok kolay değil umarım kısa zamanda form tutar ve bize etkili oyununu seyrettirir.

İkinci yarının başında oyuna giren Hakan bence çok iyiydi. 45 dakika oynamasına rağmen kendini fazlası ile gösterdi. Adrese teslim ortası ile asistini yaptı, orta sahada Ferhat’ın yükü azalttı her topun içindeydi. Benim en çok beğendiğim yeni transfer oldu. Ramazan konusunda çok bir şey söyleyemeyeceğim Kendini gösterme fırsatı olmadı. Umarım kısa zamanda kendini gösterir.

İlk yarı takımın kötüsü olan İlhan ile Serdar ikinci yarı oyunları ile tecrübelerinin gücünü gösterdiler maçı getirdiler. Maçın iyisi olarak maçı tamamladılar. Orta alan da Ferhat görevini yaptı, Akın önceki maçların aksine kalesinde güven verdi, kanat toplarına hakimdi. Hep pozisyonların içindeydi, uzaydan gelen iki tane gol yedi bence kusuru yoktu.

Önümüzdeki hafta İskenderun deplasmanı bence Türker ile tek forvet başlayıp bir puan için oynayıp olursa ikinci yarı Tayfun ile üç puanı alıp gelmeliyiz. Dört hafta on puan bizi bu ligden çıkarır.

Özkan Cengiz
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
www.ozkancengiz.net

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
 • Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ?
  Written by Özkan Cengiz 06 Mart 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Esasında maçtan çıktığımda aklımda olan yazı Türk Futbolunun içinde bulunduğu kokuşmuş yapıdan bahsetmekti.. Maça girerken 10 yaşındaki kız çocuğun anlamsız bakışlarla ayakkabılarını çoraplarını çıkarıp ayaklarını polise göstermesinin o...
 • 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor?
  Written by Özkan Cengiz 20 Şubat 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? Öncelikle ifade etmem gerekirse bu yazı bir Gençlerbirliği maçı yazısı değil, Bu yazı aslına bakarsak bu sezon yazısı da değil. Gelecek sezonun yazısı, yani başlık hatalı değil tam tamına doğru.Şimdi ne alaka derseniz şuna inanıyorum...
 • Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor…
  Written by Özkan Cengiz 26 Kasım 2017
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Dört haftadır aynı sonuçları alan iki takım, hocaları Türk Futbolunda ağırlığını hissettirmeye başlayan yeni nesil hocaların en önemli iki temsilcisinin birbirlerine karşı sınavı, aynı puan, aynı sezon başı başlangıcı, bunların ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter