İZMİR ŞANLIURFA : 1244 km.
İZMİR GAZİANTEP : 1107 km.
İZMİR ADANASPOR :   901 km.
İZMİR ADANADEMİRSPOR :   901 km.
İZMİR KAYSERİ :   849 km.
İZMİR SAMSUN :   998 km.
İZMİR TRABZON : 1344 km.
İZMİR RİZE : 1419 km.

----------------

:  8763 km. x 2
TOPLAM : 17526 km.
Dernekler oturup , kontenjanlar konusunda anlaşırlar ve iki otobüs (90) kişinin kimler olacağına tek tek karar verirler. Dernekler tarafından seçilecek isimler alkolü kararında alabilecek , asla uyuşturucu madde kullanmayacak , gidiş ve dönüşlerde dernek başkanlarının sözünden dışarı çıkmayacak , otobüslere zarar vermeyecek ve verdirmeyecek, herhangi bir sorun olduğunda da dimdik durabilecek isimlerden oluşmalıdır. Bu kişiler bu deplasmanlara tribünlerimizi temsilen gider ve gelirler. Ücretsiz. Peki bu işin maliyeti nedir ?
Şudur : Mazot parası 17526 km. x 1.-TL. = 17.526.-TL. (Duruma göre bu daha da azalabilir.)
Otobüslerin yakıtını tribün koyar. Otobüsleri ise KONAK BELEDİYESİ sağlar. Sadece iki otobüs.
Bu neyin hesabı mı ? GÖZTEPE tribünlerinin bu sezon nasip olursa gidecekleri en uzak 8 deplasmanın toplam kilometresi.
Neden mi yazdım ? Tribünlerdeki ahengin , rant kavgalarının , çok sesliliğin önüne geçebilecek yegane etkinliğin ehil ve güvenilir eller tarafından yapılacak deplasman organizasyonlarından geçtiğine inandığım için.
Amacın nedir ? Şudur : Bu sekiz deplasmana (2) iki otobüs (90) doksan kişilik tribün ehlinin , tek kuruş ödemeden , hiç kimseye tek kuruş vermeden, kimseye haksız kazanç sağlamadan kazasız belasız , kavgasız gürültüsüz gidip gelmesidir.
Bunu sağlayabilirsek , tribünlerde ranttan ve kazanç kapısından uzak , sadece armasının peşinden giden insanlar görülecek , bunun dışında amaçları bu tribünlerden , tribün organizasyonlarından kazanç sağlamayı hedefleyen , yaşamını bu şekilde kazanmayı hedefleyen insanlar varsa da bunlar açığa düşeceklerdir. Hem de tribünlerdeki tek sesliliği sağlama konusunda da kocaman bir adım olur.
Otobüsler deplasmandan döndükten sonra yakıt ücreti YEDİEMİN tarafından Konak Belediyesi'ne fatura karşılığı ödenir. Böylece hiç kimsenin cebine bir kuruş para girmez. Böylece hiç bir şekilde rant oluşmaz.
Dernekler için ise , eğer yönetim kurulları başta olmak üzere , tüm üyeleri eğer başkan ve yönetim kurulularına güveniyorlar ise aidatlarını öderler ve dernek aslanlar gibi yürür gider. Yok eğer güvenmeyerek aidatlarını ödemiyorlar ise , dernekler kapanır gider.
Kalan 7 deplasmanı da dernekler kendi imkanları ile yaparlar. Yakın deplasmanlara zaten kendi imkanları ile otobüs kaldıramıyorlarsa da dernek olmanın bir anlamı yoktur. Kapanmalıdır.
Peki bu yaklaşık 18.000.-TL para nasıl toplanır ?
14 ağustos 2012 Salı günü Kadir Gecesidir. Bu güne özel olarak YEDİEMİN tarafından iftar organizasyonu düzenlenir. En uygun fiyatı veren yemek firması ile anlaşma yapılır. Bugünkü şartlarda bir kişilik yemek ücreti : 4.-TL yi geçmez. Sonrasında yer belirlenir ki bu iş için en uygun mekan alınacak özel izinle KONAK MEYDANIDIR.
Bundan sonrası ise GÖZTEPE TRİBÜNLERİ'ne düşen kısımdır. YEDİEMİN tarafından duyurulacak hesap numarasına iftar ücretleri gönderilir. Ancak kişibaşı 1 iftar bedeli 10.-TL olarak yatırılır. Böylece 1 kişiden 6 TL kar kalır. Zaten YEDİEMİN gerçek kişi olmayacağı için bu yapılanlar bağış şeklinde yapılacaktır. Ben kendi adıma 10 kişilik iftar ücretini taahhüt edebilirim. Daha fazla gücüm olsaydı daha fazlasını yapardım. Sabit ücretli bir insan olarak ben 100.-TL yi hem kardeşlerimin deplasamana ücretsiz gitmesi hem de birlik beraberliğin sağlanması için gözden çıkarabiliyorsam bu tribün içerisinde benim gibi 300 kişi daha çıkacaktır. Buna tüm gönlümle inanıyorum. Burada YEDİEMİN çok önemli. Kişi adedi olarak 3.000 kişilik iftar ücreti toplandığında yukarıda yazılı 8 deplasmanın ücreti karşılanmış olur. Ödeme yapılanların ismi herhangi bir facebook sayfasından ya da bir internet sitesinden her gün güncel olarak duyurulur.
Konak meydanında 3.000 kişi - GÖZTEPE taraftarı olsun ya da olmasın - ücretsiz olarak karnını doyurur. 90 kişi yukarıdaki 8 deplasmana ücretsiz gider gelir. Tribünler somut bir amaç etrafında kenetlenir. Tribünlerdeki rant olgusunun sonsuza kadar silinmesi için çok sağlam bir adım atılır.
Ve en can alıcı nokta : YEDİEMİN kim ? Buna karar verebilecek merci ise ben değilim. Ancak gönlüm her derneğin ayrı ayrı iftar , yemek , deplasman organizasyonları yapmasından yana değil. Halihazırda tribünlerde yer alan herkesi bu YEDİEMİN kim olur ? sorusunun cevabını vermeye davet ediyorum.
HERŞEY TEK BÜYÜK GÖZTEPE İÇİN...NE OLURSA OLSUN GÖZTEPE'MİZE BİRŞEY OLMASIN...SAYGILARIMLA...MUSTAFA DALYANOĞLU...

 

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
 • Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ?
  Written by Özkan Cengiz 06 Mart 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Esasında maçtan çıktığımda aklımda olan yazı Türk Futbolunun içinde bulunduğu kokuşmuş yapıdan bahsetmekti.. Maça girerken 10 yaşındaki kız çocuğun anlamsız bakışlarla ayakkabılarını çoraplarını çıkarıp ayaklarını polise göstermesinin o...
 • 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor?
  Written by Özkan Cengiz 20 Şubat 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? Öncelikle ifade etmem gerekirse bu yazı bir Gençlerbirliği maçı yazısı değil, Bu yazı aslına bakarsak bu sezon yazısı da değil. Gelecek sezonun yazısı, yani başlık hatalı değil tam tamına doğru.Şimdi ne alaka derseniz şuna inanıyorum...
 • Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor…
  Written by Özkan Cengiz 26 Kasım 2017
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Dört haftadır aynı sonuçları alan iki takım, hocaları Türk Futbolunda ağırlığını hissettirmeye başlayan yeni nesil hocaların en önemli iki temsilcisinin birbirlerine karşı sınavı, aynı puan, aynı sezon başı başlangıcı, bunların ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter