Neye talip olduğunuzu önce kendiniz bilmezseniz hiç kimseye derdinizi anlatamazsınız. Derdinizi net cümleler ile açık açık anlatamazsanız – ya da anlatmazsanız – hiç kimse sizi anlamak için çaba göstermez. Yapmak istediklerinizi , istediğiniz kadar şatafatlı cümlelerle anlatın , istediğiniz kadar yol bu yöntem bu racon bu deyin herkes sizin geçmişte yaptıklarınıza bakar. Haklı olarak bakarlar. Zira ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.


Sözü kıvırmaya , eğirmeye , bükmeye gerek yok. Söylenmesi gerekenleri söyleyelim. Düşünülmesi gerekenleri hep birlikte düşünelim. Doğrudan söylemek lazım : GÖZTEPE TRİBÜNLERİ NEYİ HAK EDİYOR ?


-.Yıllardır , hangi semt , hangi dernek ya da gruptan olursa olsun , armasını Türkiye'nin dört bir yanında karşılıksız desteklemiş , bu sevda uğruna her yere gitmiş , dostla kucaklaşmış , art niyetlilerle yaka paça olmuş , yeri gelmiş biber gazını tanımış , yeri gelmiş polis copunu yemiş kardeşlerimiz, bu saaten sonra artık çok daha mükemmel deplasman organizasyonlarını hak ediyorlar. Bu gün normal şartlarda 1.000 kişi gideceğimiz Kayseri deplasmanına 170 kişi gidiyorsak bunun ayıbı kime yazar ? Dernek yöneticisi olacağım , başkan olacağım diyen arkadaşlar herşeyden önce , tribün emekçilerinin , yıllarını bu armaya vermiş kardeşlerimin bundan sonra deplasmana nasıl gidebileceklerini açıklamak zorundadırlar. Konak Belediyesi'nin arada bir vereceği 2-3 otobüsten alınacak paraların beklentisi ile bunu sağlayamazsınız. Yollarda ikide bir bozulan otobüslerin içine 70 kişiyi tıkarak bunu başaramazsınız. Kimileri der ki bu işin raconu budur böyle gidilir. Hayır efendim öyle gidilmez. Deplasmana en klas arabalar ile insan gibi , gerektiğinde çoluğunla çocuğunla , kız arkadaşınla , eşinle dostunla gidilir gelinir . Efendi gibi. Türk töresinin misafirlik adabı ile ilgili koyduğu kurallara uyarak. Hiçbir racon benim GÖZTEPE'li kardeşlerimi yollarda bir dilim ekmeğe , bir tas çorbaya , üç kuruşluk maç biletine mahkum edemez. Sosyal dayanışma yapılacaksa şeffaf bir şekilde yılda 2-3 kez yapılacak etkinlikler ile tüm tribünlerin katılımı ile yapılır. Koalisyonları artık deplasman tribünlerinde yapma devri bitmiştir. Deplasmana araç kaldıracak olan REİSLER araca binecek kardeşlerinin her ihtiyacını karşılayabilmelidirler. SEVMEK YALNIZ CEFA ÇEKMEK Mİ ? Hayır. Yüz bin kere hayır.


Dernekler nasıl yönetilir ? Bunu bilmek için allame olmaya gerek yok. Dernekler Kanunu ve ilgili yönetmeliği açıp okursanız sizlere bir derneği nasıl yönetebileceğinizi açık açık gösteriyor. Hatta yol yordam da öğretiyor. Dernek başkanı iseniz KAR AMACI GÜTMEKSİZİN aynı ideal etrafında bir araya gelmiş insanların yönetimini üzerinize almışsınız demektir. Eğer siz ve yönetim kurulundaki insanların maddi gücü varsa bu idealin gerçekleşmesini kendi imkanlarınız ile sağlarsınız. Ticaret yapıyorsanız kazancınızdan , memur iseniz , işçi iseniz alın terinizle kazandığınız maaşınızdan bir miktarını karşılık beklemeden başkanı veya yöneticisi olduğunuz derneğe bağışlarsınız. Böylece amaçlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Diğer yandan derneğinize üye olan insanlar , her ay sizlere olan güvenleri ve ideallerinize olan bağlılıkları gereğince belli bir miktar AİDAT yatırırlar. Derneklerin tıkır tıkır işleyen banka hesapları olur. Bu durumda : Bir derneğin en büyük bağışçıları başkan ve yönetim kurulu üyeleridir.

Başkan ve yönetim kurulu üyelerinin ceplerinden dernek kasasına para koyamadıkları , üyelerinin yönetimlerine inanıp güvenip aidat ödemedikleri bir dernek olabilir mi ?


Dernek yönetirken hedeflerinizi , hedeflerinizi nasıl gerçekleştireceğinizi açıtça ortaya koyar ve üyelerinizden destek istersiniz. Hele ki bu GÖZTEPE tribünleri gibi asla tek tip bir kaba kılıfa sokamayacağınız tribünlerde ise kendinizi çok açık ve çok net olarak anlatmak zorundasınız. Aksi takdirde , tribünlerdeki çatışmaların , sorunların ve engellenemez erimenin baş sorumlusu olur , kişisel menfaatler ve egolar ile koskoca bir tribünün vebalini almış olursunuz. Göstereceğiniz dirayet , çalışkanlık , fedakarlık ve işbitiricilik ile bütün tribünleri yönetiminiz etrafında birleştirebilirsiniz.


GÖZTEPE tribünlerinin sete çıkacak adama , kahraman bir lidere , hükmetme yeteneği olan bir despota ihtiyacı yok. GÖZTEPE tribünlerinin içeride dışarıda insan gibi maç izlemesini sağlayabilecek dirayetli , güçlü , çalışkan , fedakar ve işbitirici bir ekibe ihtiyacı var. Bu ekip te hazır ve bekliyor. Yolu açacak ve işbirliği yapacak mısınız ? Yoksa sözünüzü geçirebildiğiniz insanları kişisel ve yüzeysel değerlendirmeler ile yanınızda tutarak dahadamı radikalleştireceksiniz ? Karar sizin. Beklemedeyiz.


NE OLURSA OLSUN GÖZTEPE'MİZE BİR ŞEY OLMASIN...SAYGILARIMLA...


MUSTAFA DALYANOĞLU

 

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
 • Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ?
  Written by Özkan Cengiz 06 Mart 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Esasında maçtan çıktığımda aklımda olan yazı Türk Futbolunun içinde bulunduğu kokuşmuş yapıdan bahsetmekti.. Maça girerken 10 yaşındaki kız çocuğun anlamsız bakışlarla ayakkabılarını çoraplarını çıkarıp ayaklarını polise göstermesinin o...
 • 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor?
  Written by Özkan Cengiz 20 Şubat 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? Öncelikle ifade etmem gerekirse bu yazı bir Gençlerbirliği maçı yazısı değil, Bu yazı aslına bakarsak bu sezon yazısı da değil. Gelecek sezonun yazısı, yani başlık hatalı değil tam tamına doğru.Şimdi ne alaka derseniz şuna inanıyorum...
 • Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor…
  Written by Özkan Cengiz 26 Kasım 2017
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Dört haftadır aynı sonuçları alan iki takım, hocaları Türk Futbolunda ağırlığını hissettirmeye başlayan yeni nesil hocaların en önemli iki temsilcisinin birbirlerine karşı sınavı, aynı puan, aynı sezon başı başlangıcı, bunların ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter