Göztepe, 1941-42-43-45 ve 49 yıllarında İzmir şampiyonu oldu. 1949 yılında Türkiye Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı ve önce Gençlerbirliği'ni, ardından Beşiktaş'ı eleyerek ilk şampiyonluk kupasını müzemize taşıdı.

İstanbul egemenliği ile adeta tek başına savaşan Göztepe, 1949-50 sezonunda da Türkiye şampiyonluğunu kazandı.

Bu kupa müzemizde ve bu konudaki en sağlam belge. O zamanın kadrosunda oynayan birkaç futbolcu, kulüpteki tutanaklardan aldığımız sonuçlar ile şampiyonluğu biliyoruz ama kim oynadı, nasıl oldu ve o atmosfer nasıldı ?

İşte cevap bulamadığımız sorular bunlar. Ama birçok kişinin bilmediği bu Türkiye şampiyonluğunu birkaç kişinin ağzından ve notlardan sizlere iletmeye çalışacağız.

Tarih 1950. 1 Haziran, Cumartesi. Rakibimiz Gençlerbirliği ve Gençlerbirliği kendi sahasında bizi 1-0 yeniyor.

3 Haziran 1950. Rakibimiz bu kez Beşiktaş. Beşiktaş'ı bu kez aynı skor ile biz yeniyoruz: 1-0. Ardından yeniden final şansı için 7 Haziran'da Gençlerbirliği ile oynuyoruz. İzmir'deki bu rövanşta takımımız rakip kaleye 4 gol atıyor; bir gol yiyor: 4-1. Ve dev final Beşiktaş ile Göztepe'nin.

Tarih 10 Haziran 1950. Yenen takım şampiyon olacak. Beşiktaş'ı bu kez 1-0 ile geçip, Türkiye Amatör Takımlar Şampiyonu oluyoruz. Bu şampiyonluk ile Türkiye'nin en büyüğü olma şerefine sahip oluyoruz.

O günlerden, bu günlere kalan tek tarihi belgemiz kupamız ve o kadroda görev yapan Mithat Bahar. Mithat Bahar, aradan geçen 41 yıllık süreç içinde o coşkudan, o mutluluktan bize kısa pasajlar veriyor; " Çok iyi hatırlamıyorum, ama çok coşkulu bir gündü. Ankara'da ve İstanbul'da aldığımız galibiyetler sonrasında öylesine umutlanmıştık ki, İzmir'deki finalde Beşiktaş'a kök söktürdük ve onları yenerek büyük bir zafere imza attık. İşte o zaman Göztepe'nin ne kadar büyük bir takım olduğunu Türkiye'ye ispatladık. Öyle bir Beşiktaş'tı ki yendiğimiz Beşiktaş, İstanbul şampiyonu olmuş, Amerika'yı 5-0 yenmiş ve Avrupa Kupası'nda çeyrek finale kadar yükselmiş bir takımdı. Göztepe'nin Avrupa'da da başarılı olabileceğinin sinyallerini o zamanlardan vermiştik ve o ruhu camiamıza aşılamıştık. Ardından Göztepe aldığı şampiyonluklar ve Avrupa sahalarındaki başarıları ile bize o günkü sevinci ve şampiyonluğu unutturdu. Bu başarıları Göztepe'den yine beklemek hakkımızdır.


*Bu yazı 15 Kasım 1991 tarihinde yayınlanan Göztepe Spor Dergisinden alınmıştır.

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • TEK BÜYÜK GÖZTEPE… TEK BÜYÜK GÖZTEPE…
  Written by Özkan Cengiz 15 Aralık 2014
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Dört maçlık periyodun sonuna geldik, devre arasına girdik. Dört maçın başında hedefi 12 puan olarak belirlemiştik. Dürüst davranmak gerekirse 10 puana da razıydık ama sekiz puanla tamamladık. Olaya başka bir açıdan bakarsak 12 puanla lider olacağımızı düşünüyorduk...
 • Rahat Mı Batıyor? Rahat Mı Batıyor?
  Written by Özkan Cengiz 16 Kasım 2014
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Rahat mı Batıyor? Bu hafta iş hayatımın en zor haftalarından birini geçirdim. Bu sebeple sosyal medya, Göztepe medyası vb Göztepe kaynaklarından uzaktım. Haftalık olağan telefon Göztepe geyiklerimi de yapamadım. Göztepe ile ilgili whats up gruplarındaki okunmayan...
 • Türk Sporunun Güvencesi GÖZTEPE! Türk Sporunun Güvencesi GÖZTEPE!
  Written by Özkan Cengiz 28 Ekim 2014
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net İlk önce bilmeyenler için kısaca özetleyelim. Bugün 28.10.2014 tarihinde Cizre stadında bir maç oynandı. Cizre stadı neresi derseniz iki gün önce ilk özerklik ilanı diye geçilen haberlerde yer alan iki mahallenin ortasında yer alan stad, maça Göztepe kafilesi futb...
 • Göztepe Her Zaman ki Gibi mi? Göztepe Her Zaman ki Gibi mi?
  Written by Özkan Cengiz 22 Ekim 2014
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Pazartesi günü gerek gazetelerin, gerek sosyal medyanın, gerek Göztepe medyasının tepkisi birbirine benziyordu. Göztepe her zamanki gibi! Sezonu aynı hocayla bitirememe geleneği devam ediyor, bunun yanında geçen seneki Özgür Zengin’in görevden alınmasına benzer ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter