Göztepe, 1941-42-43-45 ve 49 yıllarında İzmir şampiyonu oldu. 1949 yılında Türkiye Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı ve önce Gençlerbirliği'ni, ardından Beşiktaş'ı eleyerek ilk şampiyonluk kupasını müzemize taşıdı.

İstanbul egemenliği ile adeta tek başına savaşan Göztepe, 1949-50 sezonunda da Türkiye şampiyonluğunu kazandı.

Bu kupa müzemizde ve bu konudaki en sağlam belge. O zamanın kadrosunda oynayan birkaç futbolcu, kulüpteki tutanaklardan aldığımız sonuçlar ile şampiyonluğu biliyoruz ama kim oynadı, nasıl oldu ve o atmosfer nasıldı ?

İşte cevap bulamadığımız sorular bunlar. Ama birçok kişinin bilmediği bu Türkiye şampiyonluğunu birkaç kişinin ağzından ve notlardan sizlere iletmeye çalışacağız.

Tarih 1950. 1 Haziran, Cumartesi. Rakibimiz Gençlerbirliği ve Gençlerbirliği kendi sahasında bizi 1-0 yeniyor.

3 Haziran 1950. Rakibimiz bu kez Beşiktaş. Beşiktaş'ı bu kez aynı skor ile biz yeniyoruz: 1-0. Ardından yeniden final şansı için 7 Haziran'da Gençlerbirliği ile oynuyoruz. İzmir'deki bu rövanşta takımımız rakip kaleye 4 gol atıyor; bir gol yiyor: 4-1. Ve dev final Beşiktaş ile Göztepe'nin.

Tarih 10 Haziran 1950. Yenen takım şampiyon olacak. Beşiktaş'ı bu kez 1-0 ile geçip, Türkiye Amatör Takımlar Şampiyonu oluyoruz. Bu şampiyonluk ile Türkiye'nin en büyüğü olma şerefine sahip oluyoruz.

O günlerden, bu günlere kalan tek tarihi belgemiz kupamız ve o kadroda görev yapan Mithat Bahar. Mithat Bahar, aradan geçen 41 yıllık süreç içinde o coşkudan, o mutluluktan bize kısa pasajlar veriyor; " Çok iyi hatırlamıyorum, ama çok coşkulu bir gündü. Ankara'da ve İstanbul'da aldığımız galibiyetler sonrasında öylesine umutlanmıştık ki, İzmir'deki finalde Beşiktaş'a kök söktürdük ve onları yenerek büyük bir zafere imza attık. İşte o zaman Göztepe'nin ne kadar büyük bir takım olduğunu Türkiye'ye ispatladık. Öyle bir Beşiktaş'tı ki yendiğimiz Beşiktaş, İstanbul şampiyonu olmuş, Amerika'yı 5-0 yenmiş ve Avrupa Kupası'nda çeyrek finale kadar yükselmiş bir takımdı. Göztepe'nin Avrupa'da da başarılı olabileceğinin sinyallerini o zamanlardan vermiştik ve o ruhu camiamıza aşılamıştık. Ardından Göztepe aldığı şampiyonluklar ve Avrupa sahalarındaki başarıları ile bize o günkü sevinci ve şampiyonluğu unutturdu. Bu başarıları Göztepe'den yine beklemek hakkımızdır.


*Bu yazı 15 Kasım 1991 tarihinde yayınlanan Göztepe Spor Dergisinden alınmıştır.

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
 • Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ?
  Written by Özkan Cengiz 06 Mart 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Esasında maçtan çıktığımda aklımda olan yazı Türk Futbolunun içinde bulunduğu kokuşmuş yapıdan bahsetmekti.. Maça girerken 10 yaşındaki kız çocuğun anlamsız bakışlarla ayakkabılarını çoraplarını çıkarıp ayaklarını polise göstermesinin o...
 • 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor?
  Written by Özkan Cengiz 20 Şubat 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? Öncelikle ifade etmem gerekirse bu yazı bir Gençlerbirliği maçı yazısı değil, Bu yazı aslına bakarsak bu sezon yazısı da değil. Gelecek sezonun yazısı, yani başlık hatalı değil tam tamına doğru.Şimdi ne alaka derseniz şuna inanıyorum...
 • Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor…
  Written by Özkan Cengiz 26 Kasım 2017
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Dört haftadır aynı sonuçları alan iki takım, hocaları Türk Futbolunda ağırlığını hissettirmeye başlayan yeni nesil hocaların en önemli iki temsilcisinin birbirlerine karşı sınavı, aynı puan, aynı sezon başı başlangıcı, bunların ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter