GöztepeLIST : Öncelikle bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Kısa bir özgeçmişinizi anlatabilirmisiniz.

Rıza Çalımbay : Ben 2. 2. 1963 Sivas doğumluyum. İlk öğretimimi bitirdikten sonra İstanbul’a geldim ve Beşiktaş futbol takımının altyapısında futbola başladım. 4 senesi genç takım-yıldız takım, 16 senesi de A takımda olmak üzere 20 sene Beşiktaş’ta futbol oynadım. 9 sene takım kaptanlığı yaptım, 6 defa şampiyonluk yaşadım. 59 defa milli oldum. 3 sene milli takım kaptanlığı yaptım. 1 defa dünya karmasında oynadım. Futbolu bıraktıktan sonra 2 sene Ümit Milli Takımda çalıştım. 2 sene Mustafa Denizli ile birlikte Avrupa Şampiyonasında A Milli Takımda çalıştım. Ardından dil öğrenme ve futbol kültürümü geliştirme amacıyla İngiltere’ye gittim. Türkiye’ye dönünce Daum’dan bir teklif geldi. Onunla yarım sezon çalıştım.

GöztepeLIST : Göztepe’yi tercih etmenizdeki ana sebepler nelerdir ?

Rıza Çalımbay : Her şeyden önce çok büyük bir camia, artı mükemmel bir taraftarı var. Benim çok büyük ideallerim var buraya da bunları gerçekleştirebileceğime inandığım için geldim, eğer ben bu seneyi atlatırsam seneye Göztepe’yi kesinlikle şampiyonluğa oynatıcam.

GöztepeLIST : Geçen yıldan gelen başarılı bir grafik sergilemiş bir takım devraldınız bu sizin için bir dezavantaj oldu mu ?

Rıza Çalımbay : Göztepe bana göre 2.ligde şampiyon oldu ama o kadroyla 1.ligi götürmesi mümkün değildi. Ben kendime göre bir kadro yaptım, hatta bu kadrodan azalmalar olacak. Cumartesi günü antremanlarımıza başlıyoruz. Herşeyden önce şunu belirtmek istiyorum ki çok iyi bir yönetimimiz var ve ellerinden gelen tüm gayreti gösteriyorlar, benim şu an için mazeret bulabileceğim hiçbir şey yok. Maddi gücümüz yettiği kadar oyuncular aldık. Kısacası alabileceğimizin en iyisini almaya çalıştık.

GöztepeLIST : Transferlere gelmişken çok fazla isim dolaşıyor sizin ağzınızdan net bilgileri alabilir miyiz ?

Rıza Çalımbay : Ben size gerçekleşenleri söyleyeyim, bugün Polonya Milli Takım kalecisi Majdan’la anlaştık, arkasından Sellami ile anlaştık. Feyyaz Hoca Fas’a gidiyor, Fas-Mısır maçını izleyecek oradan bir futbolcu izliyoruz. Sellami ile beraber buraya gelecek, Barcık cumartesi günü gelip imzalayacak, bunların yanında takip ettiğimiz birkaç tane daha futbolcu var. Phiri ile görüşüyoruz ben bu oyuncuyu çok istiyorum ama bonservisinde problem var. Phiri ve süratli çabuk bir santrafor daha alabilirsek bütün eksiklerimizi tamamlamış olacağız. 5 hatta 6 yabancı hakkını kullanmak istiyorum.

GöztepeLIST : Kaleci transferi konusunda bir takım eleştiriler geldi, "Bülent varken yeni bir kaleciye ihtiyaç var mıydı?" gibisinden.

Rıza Çalımbay : Bunu söyleyen arkadaşların geçen seneyi düşünüp ondan sonra söylemeleri gerekir. Geçen sezon Bülent sakatlandığında Özkan kaleye geçmiş ve sanırım ondan pek memnun kalmamışlar. Ben yabancı kaleci hayranı değilim ama Türkiye’de Bülent’in kalitesinde bir kaleci daha varsa söyleyin alayım. Göztepe bu yıl süper ligde oynayacak ve mutlaka çok iyi 2 kaleciye ihtiyacımız var. Ayrıca yeni kalecimizde herhangi bir kaleci değil Polonya Milli Takım kalecisi.

GöztepeLIST : Peki hangi kaleciye görev vereceksiniz bir önceliğiniz var mı ?

Rıza Çalımbay :Kim iyiyse o oynayacak, ben formayı karşıya koyarım, 18 adet forma var, kim daha iyiyse giymeye hak kazanır. Beşiktaş’tan gelen Murat ve Ersen Martin için de bu geçerli gelecek olan yabancılar için de.

GöztepeLIST : Forvete baktığımız zaman Ümit, Ersen Martin, Mustafa Özkan ve Zafer hepsi de uzun boylu santraforlar, bu sizin özellikle istediğiniz bir şey miydi ?

Rıza Çalımbay : Bunların yanına bir tane de hızlı bir santrafor alacağız. Uzun boylu santraforlara ihtiyacımız var ama bu tesadüf oldu. Hepsininde çok faydalı olacağına inanıyorum benim felsefem her alanda 2 adet birbiriyle aynı kalitede olan futbolcuyu kadromda bulundurmaktır. Geçen seneye baktığımızda örnek vermek gerekirse Ümit, B.Mustafa, Kurthan bana 4. forveti söyleyin...Bu üçünden iki tanesinin sakatlandığını düşünün çok zor bir durumda kalınabilirdi.Bir de şunu belirtmek istiyorum bunu futbolcularıma da belirteceğim, yedek kaldım veya ilk 18’e giremedim diye bana kapris yapacak futbolcuyu asla takımda tutmam. Böyle düşünenler varsa şimdiden buradan ayrılsın. Ben 34 tane derby maç oynayacağım ve kimseye taviz veremem.

GöztepeLIST : Geçen yıl Göztepe’de uzun zamandır göremediğimiz bir takım içi arkadaşlık havası yaratılmıştı. Bu sene bunu nasıl muhafaza edeceksiniz ? 

Rıza Çalımbay : Bu çok güzel bir şey. Benim de Beşiktaş’da kaptanlık yaptığım dönemde takımdaki arkadaşlık hiç biryerde yoktu. Göztepe'de de ben böyle şeyleri devam ettireceğim, hatta daha iyisini yapmak istiyorum.

GöztepeLIST : Şevket bizim taraftarlar olarak takımda en çok görmek istediğimiz oyunculardan biri, sakatlığının düzelmesi durumunda tekrar takıma almayı düşünüyor musunuz ?

Rıza Çalımbay : Ben ilk geldiğimde sakatlık ve diğer bazı problemlerinin olduğunu duydum ama ben Şevket’i istiyorum dedim. Şevket’in çok riskli bir sakatlığı var ben elbette Şevket’i kampa da alırım takımda da oynatırım çünkü öyle bir futbolcuya ihtiyacım var ama sanırım başka problemlerde çıkmış, yönetimle görüşmüş, sanırım anlaşamamış. Benim yönetime önerim Şevket’i Avrupa'ya gönderip orada tedavisini sağlamaları olmuştu. Bence Şevket'in takıma girmesi en iyi ihtimalle 2-3 aydan önce olmaz.

GöztepeLIST : Taraftarın size sormamızı istediği sorulardan biri de neden Beşiktaş ağırlıklı bir transfer politikası uyguladığınız.

Rıza Çalımbay : Bence çok ağırlıklı değildi ama sonuçta ben Beşiktaş’tan geldim ve oradaki bütün futbolcu arkadaşlarım aklınıza kim geliyorsa hepsi benimle gelmek istedi ben de benim kapım herkese açık dedim tanıdığım çalıştığım futbolcuları neden almayayım ki... ama şunu da belirteyim bırakın Beşiktaş’ı kardeşim bile gelse bu formayı haketmediği sürece takımda oynayamaz.

GöztepeLIST : Ümit Milli Takımdan da oldukça fazla oyuncu tanıyorsunuz..

Rıza Çalımbay : Ben bu oyuncuları karakter olarak da çok yakından tanıdığım için tercihimi o arkadaşlardan yana kullandım.

GöztepeLIST : Fazlı konusunda bir gelişme var mı ?

Rıza Çalımbay : Fazlı çok zor yani maliyeti çok yüksek.

GöztepeLIST : Maçları hangi stadda oynamak istiyorsunuz ?

Rıza Çalımbay :Tabi ki Alsancak’da büyük maçları da Atatürkte oynayacağız taraftar geldiğinde karşısında işte benim takımım bu diyebilecek bir takım bulacak mağlubiyet durumunda bile helal olsun dedirtebilecek bir takım yapmak istiyorum. Mağlubiyete kesinlikle tahammülüm yok.

GöztepeLIST : Göztepe taraftarının oynanan oyunun hakkını vereceğinden emin olabilirsiniz. Kamp programı ile ilgili bilgi verebilir misiniz ?

Rıza Çalımbay : Cumartesi günü Gerede'de başlıyoruz. 14’ünde Almanya’ya gidiyoruz. Orada önce bir amatör takımla oynayacağız, ardından Stutgart Kickers ile oynayacağız sonra yine 3.ligden bir takımla oynayacağız ve 25 Temmuz’da Fenerbahçe ile oynayacağız.

GöztepeLIST : Uzun yıllar İstanbul’da yaşadınız. Oradan bakılınca Göztepe’nin imajı nasıl ?

Rıza Çalımbay : Göztepe’ye ve İzmir’e herkesin bakışı çok güzel her futbolcu ve antrenör burada çalışmak ister. Ben de hiç düşünmeden bu teklifi kabul ettim. Burada güzel bir ortam bulacağıma inanıyordum ama benim için tek aksilik tesis olmayışı idi. Ben belki de sezonu açtıktan sonra 1 hafta burada olmayı düşünüyordum ama tesis olmadığı için hemen gitmek zorunda kaldık. Şu anda yönetimin çok büyük bir gayreti var tesisleşme konusunda. Narlıdere’deki tesisler biterse Göztepe her açıdan herkesin imreneceği bir takım olacak.

GöztepeLIST : Kafanızda bir kadro oluştu mu ?

Rıza Çalımbay : Almak istediğimiz oyuncuların %70’ini aldık ama henüz kafamda bir kadro oluşmadı.

GöztepeLIST : Şampiyonluk fikrinizi biraz daha açar mısınız ?

Rıza Çalımbay : Bu konuda çok iddialıyım. Seneye kesin şampiyonluğa oynayacağız. Takımı tanımış olacağım ve bu seneyi atlatabilirsek herkese bir güven gelecek ondan sonrası daha kolay. İstanbul takımlarının şampiyonluk serilerine son vermek lazım. Ben yıllarca büyük takımda oynadım eğer Anadolu takımı İstanbul’a geldiğinde korkmayıp mücadele ederse her zaman puanını alıp gider.

GöztepeLIST : Bu yıl ligde ve Türkiye kupasındaki hedefleriniz nelerdir ?

Rıza Çalımbay : Kupada gidebildiğimiz yere kadar gideceğiz. Hedef şampiyonluk. Ligde de önce bir yerimizi sağlamlaştırmamız lazım. Hiçbir şeyden korkmuyoruz. Çıkacağız sonuna kadar mücadelemizi vereceğiz.

GöztepeLIST : Altyapı konusundaki fikirlerinizi alabilir miyiz ?

Rıza Çalımbay : Ben Göztepe’ye geldiğimde ilk istediğim bir pilot takım bulunmasıydı, çünkü elimde çok geniş bir kadro var 30 kişilik kadronun en az 6 tanesini pilot takımda oynatmak istiyorum ek olarak benim daha bulacağım gençler var 19-20’li yaşlarda ve bu gençlerin oynaması lazım. Bu çocuklar 1 sene sonra Göztepe’ye iyi bir şekilde geri döneceklerdir. Benim kadroma dikkat ederseniz stoper mevkiinde Konyaspor’dan gelen Emre dışında tümü genç oyunculardan kurulu. Mesela Koray isminde çok yetenekli bir oyuncumuz var bu sene ondan faydalanacağız.

GöztepeLIST : Anlaşmanızın 1 yıllık olması bizim kafamızda acaba kısa vadeli mi düşünüyor şeklinde bir tereddüte yol açtı..

Rıza Çalımbay : Ben kimseyi zorlamak istemiyorum yönetim bana 2 yıl veya 5 yıl deseydi ben yine imza atardım bana 1 yıl dediler kabul ettim. Ama bu hedeflerimi değiştirmiyor bu seneyi atlatırsak ve seneye de anlaşırsam bu takım şampiyonluğa oynayacak.Benim için maddiyat hiçbir zaman önemli olmadı ben sadece başarıya önem veririm.

GöztepeLIST : Göztepe bir sezonu tek hocayla çoğu zaman tamamlayamadı siz eğer başarısız sonuçlar gelmesi durumunda bırakır mısınız?

Rıza Çalımbay : Bütün gayretini gösterirsin ama takım yine de başarısız olursa ve takıma zararlı olmaya başladığımı hissettiğim zaman bırakırsın önemli değil ama bir de şu var ki doğru teşhis koymak lazım. Örneğin bize de Gordon Milne’in geldiği ilk 2 sene bize başarısız diyenler oldu ama biz 3-4 ve 5. sene rekorlar kırarak şampiyon olduk. O yüzden istikrar çok önemli.

GöztepeLIST :: Evinizi taşımayı düşünüyor musunuz ?

Rıza Çalımbay : Bu yıl için düşünmüyorum çünkü 2 çocuğum var, okuyorlar. Onları buraya getirmem çok zor olacak ama gelecek yıl gelişmelere göre düşünebilrim.

GöztepeLIST : Nasıl bir taraftar istiyorsunuz arkanızda ?

Rıza Çalımbay : Herşeyden önce takımına güvenen bir taraftar istiyorum. Taraftarın şunu bilmesi lazım hiçbir futbolcu sahaya maç kaybetmek için çıkmaz. Bizim iyi ve kötü günlerimiz olacak, önemli olan belki çok klasik olacak ama iyi günde de kötü günde de hep birlikte olmak olacak. Taraftarlar sonuna kadar bana ve ekibime güvensinler. Gecemizi gündüzümüze katarak ve içimizden gelerek Göztepenin başarısı için çalışıyoruz.

GöztepeLIST : Genel 1-2 soru sormak istiyoruz son çıkan transfer kuralları hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Rıza Çalımbay : Bonservislerin çok yüksek olması ve ekonomik kriz yüzünden ister istemez hülle gibi şeyler olmaktadır bu dostlukları bozacaktır yapılmaması daha iyi tabi..

GöztepeLIST : Özel zevkleriniz nelerdir ?

Rıza Çalımbay : Bu aralar otel ve kulüp arasında gidip gelmekten fazla boş vaktim olmuyor ama sinema ve tiyatroya gitmeyi çok severim arabayla gezmekten çok zevk alırım..

GöztepeLIST : İzmir’i nasıl buldunuz ?

Rıza Çalımbay : Zaten maçlar ve kamplar sayesinde sık sık geldiğim için bildiğim bir yer. Bence dört dörtlük bir şehir.

GöztepeLIST : Spor medyası ile aranız nasıl ve ulusal basının sürekli İstanbul takımlarını önde tutmaları hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Rıza Çalımbay : Benim medya ile aram iyi 2. sorunuz içinse şunu söyleyebilirim ki bu normal karşılanması gereken bir şey. Sonuçta onlar da tirajlarını arttırmak için çaba gösteriyorlar. Ama sen başarılı olursan, sen de yukarılara çıkarsın.

GöztepeLIST : Avrupa’daki liglerde 14-15 şampiyon takım varken, Türkiye’de bunun 4 takımla sınırlı kalmasını neye bağlıyorsunuz ?

Rıza Çalımbay : Bunun sebebi korku, neden korkuluyorsa anlayamadım ama korku var. Herkesin kendine güvenmesi lazım.Ben İstanbul takımlarıyla Anadolu takımları arasındaki farkın azalmaya başladığına inanıyorum. Bana göre Antep takımı bu sene 4 büyüklerden daha güçlüydü ama şansını kaybetti.

GöztepeLIST :Başkanımız Hamdi Türkmen haziranda başkanlığı bırakacağına dair bir açıklama yaptı bu sizin kalmanızı veya gitmenizi etkiler mi ?

Rıza Çalımbay : Çok iyi bir başkana sahibiz. Kendi takdiridir ama kalırsa Göztepeye çok büyük faydası olur.

GöztepeLIST : Son olarak söylemek istediklerinizi ve taraftara mesajınızı alabilir miyiz ?

Rıza Çalımbay : Taraftara söylemek istediğim içleri rahat olsun en iyi takımı yapmaya çalışıyoruz. Kimin oynadığı değil Göztepenin başarısı önemli. Biraz önce dediğim gibi forma ortada çalışan kazanan hakeden bu formayı giyecek. Sonuna kadar Göztepenin başarısı için çalışacağız.

GöztepeLIST : Çok teşekkür ederiz.

Rıza Çalımbay : Ben de teşekkür ederim.

GöztepeLIST : Öncelikle bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Kısa bir özgeçmişinizi anlatabilirmisiniz.

Rıza Çalımbay : Ben 2. 2. 1963 Sivas doğumluyum. İlk öğretimimi bitirdikten sonra İstanbul’a geldim ve Beşiktaş futbol takımının altyapısında futbola başladım. 4 senesi genç takım-yıldız takım, 16 senesi de A takımda olmak üzere 20 sene Beşiktaş’ta futbol oynadım. 9 sene takım kaptanlığı yaptım, 6 defa şampiyonluk yaşadım. 59 defa milli oldum. 3 sene milli takım kaptanlığı yaptım. 1 defa dünya karmasında oynadım. Futbolu bıraktıktan sonra 2 sene Ümit Milli Takımda çalıştım. 2 sene Mustafa Denizli ile birlikte Avrupa Şampiyonasında A Milli Takımda çalıştım. Ardından dil öğrenme ve futbol kültürümü geliştirme amacıyla İngiltere’ye gittim. Türkiye’ye dönünce Daum’dan bir teklif geldi. Onunla yarım sezon çalıştım.

GöztepeLIST : Göztepe’yi tercih etmenizdeki ana sebepler nelerdir ?

Rıza Çalımbay : Her şeyden önce çok büyük bir camia, artı mükemmel bir taraftarı var. Benim çok büyük ideallerim var buraya da bunları gerçekleştirebileceğime inandığım için geldim, eğer ben bu seneyi atlatırsam seneye Göztepe’yi kesinlikle şampiyonluğa oynatıcam.

GöztepeLIST : Geçen yıldan gelen başarılı bir grafik sergilemiş bir takım devraldınız bu sizin için bir dezavantaj oldu mu ?

Rıza Çalımbay : Göztepe bana göre 2.ligde şampiyon oldu ama o kadroyla 1.ligi götürmesi mümkün değildi. Ben kendime göre bir kadro yaptım, hatta bu kadrodan azalmalar olacak. Cumartesi günü antremanlarımıza başlıyoruz. Herşeyden önce şunu belirtmek istiyorum ki çok iyi bir yönetimimiz var ve ellerinden gelen tüm gayreti gösteriyorlar, benim şu an için mazeret bulabileceğim hiçbir şey yok. Maddi gücümüz yettiği kadar oyuncular aldık. Kısacası alabileceğimizin en iyisini almaya çalıştık.

GöztepeLIST : Transferlere gelmişken çok fazla isim dolaşıyor sizin ağzınızdan net bilgileri alabilir miyiz ?

Rıza Çalımbay : Ben size gerçekleşenleri söyleyeyim, bugün Polonya Milli Takım kalecisi Majdan’la anlaştık, arkasından Sellami ile anlaştık. Feyyaz Hoca Fas’a gidiyor, Fas-Mısır maçını izleyecek oradan bir futbolcu izliyoruz. Sellami ile beraber buraya gelecek, Barcık cumartesi günü gelip imzalayacak, bunların yanında takip ettiğimiz birkaç tane daha futbolcu var. Phiri ile görüşüyoruz ben bu oyuncuyu çok istiyorum ama bonservisinde problem var. Phiri ve süratli çabuk bir santrafor daha alabilirsek bütün eksiklerimizi tamamlamış olacağız. 5 hatta 6 yabancı hakkını kullanmak istiyorum.

GöztepeLIST : Kaleci transferi konusunda bir takım eleştiriler geldi, "Bülent varken yeni bir kaleciye ihtiyaç var mıydı?" gibisinden.

Rıza Çalımbay : Bunu söyleyen arkadaşların geçen seneyi düşünüp ondan sonra söylemeleri gerekir. Geçen sezon Bülent sakatlandığında Özkan kaleye geçmiş ve sanırım ondan pek memnun kalmamışlar. Ben yabancı kaleci hayranı değilim ama Türkiye’de Bülent’in kalitesinde bir kaleci daha varsa söyleyin alayım. Göztepe bu yıl süper ligde oynayacak ve mutlaka çok iyi 2 kaleciye ihtiyacımız var. Ayrıca yeni kalecimizde herhangi bir kaleci değil Polonya Milli Takım kalecisi.

GöztepeLIST : Peki hangi kaleciye görev vereceksiniz bir önceliğiniz var mı ?

Rıza Çalımbay :Kim iyiyse o oynayacak, ben formayı karşıya koyarım, 18 adet forma var, kim daha iyiyse giymeye hak kazanır. Beşiktaş’tan gelen Murat ve Ersen Martin için de bu geçerli gelecek olan yabancılar için de.

GöztepeLIST : Forvete baktığımız zaman Ümit, Ersen Martin, Mustafa Özkan ve Zafer hepsi de uzun boylu santraforlar, bu sizin özellikle istediğiniz bir şey miydi ?

Rıza Çalımbay : Bunların yanına bir tane de hızlı bir santrafor alacağız. Uzun boylu santraforlara ihtiyacımız var ama bu tesadüf oldu. Hepsininde çok faydalı olacağına inanıyorum benim felsefem her alanda 2 adet birbiriyle aynı kalitede olan futbolcuyu kadromda bulundurmaktır. Geçen seneye baktığımızda örnek vermek gerekirse Ümit, B.Mustafa, Kurthan bana 4. forveti söyleyin...Bu üçünden iki tanesinin sakatlandığını düşünün çok zor bir durumda kalınabilirdi.Bir de şunu belirtmek istiyorum bunu futbolcularıma da belirteceğim, yedek kaldım veya ilk 18’e giremedim diye bana kapris yapacak futbolcuyu asla takımda tutmam. Böyle düşünenler varsa şimdiden buradan ayrılsın. Ben 34 tane derby maç oynayacağım ve kimseye taviz veremem.

GöztepeLIST : Geçen yıl Göztepe’de uzun zamandır göremediğimiz bir takım içi arkadaşlık havası yaratılmıştı. Bu sene bunu nasıl muhafaza edeceksiniz ? 

Rıza Çalımbay : Bu çok güzel bir şey. Benim de Beşiktaş’da kaptanlık yaptığım dönemde takımdaki arkadaşlık hiç biryerde yoktu. Göztepe'de de ben böyle şeyleri devam ettireceğim, hatta daha iyisini yapmak istiyorum.

GöztepeLIST : Şevket bizim taraftarlar olarak takımda en çok görmek istediğimiz oyunculardan biri, sakatlığının düzelmesi durumunda tekrar takıma almayı düşünüyor musunuz ?

Rıza Çalımbay : Ben ilk geldiğimde sakatlık ve diğer bazı problemlerinin olduğunu duydum ama ben Şevket’i istiyorum dedim. Şevket’in çok riskli bir sakatlığı var ben elbette Şevket’i kampa da alırım takımda da oynatırım çünkü öyle bir futbolcuya ihtiyacım var ama sanırım başka problemlerde çıkmış, yönetimle görüşmüş, sanırım anlaşamamış. Benim yönetime önerim Şevket’i Avrupa'ya gönderip orada tedavisini sağlamaları olmuştu. Bence Şevket'in takıma girmesi en iyi ihtimalle 2-3 aydan önce olmaz.

GöztepeLIST : Taraftarın size sormamızı istediği sorulardan biri de neden Beşiktaş ağırlıklı bir transfer politikası uyguladığınız.

Rıza Çalımbay : Bence çok ağırlıklı değildi ama sonuçta ben Beşiktaş’tan geldim ve oradaki bütün futbolcu arkadaşlarım aklınıza kim geliyorsa hepsi benimle gelmek istedi ben de benim kapım herkese açık dedim tanıdığım çalıştığım futbolcuları neden almayayım ki... ama şunu da belirteyim bırakın Beşiktaş’ı kardeşim bile gelse bu formayı haketmediği sürece takımda oynayamaz.

GöztepeLIST : Ümit Milli Takımdan da oldukça fazla oyuncu tanıyorsunuz..

Rıza Çalımbay : Ben bu oyuncuları karakter olarak da çok yakından tanıdığım için tercihimi o arkadaşlardan yana kullandım.GöztepeLIST : Fazlı konusunda bir gelişme var mı ?

Rıza Çalımbay : Fazlı çok zor yani maliyeti çok yüksek.

GöztepeLIST : Maçları hangi stadda oynamak istiyorsunuz ?

Rıza Çalımbay :Tabi ki Alsancak’da büyük maçları da Atatürkte oynayacağız taraftar geldiğinde karşısında işte benim takımım bu diyebilecek bir takım bulacak mağlubiyet durumunda bile helal olsun dedirtebilecek bir takım yapmak istiyorum. Mağlubiyete kesinlikle tahammülüm yok.

GöztepeLIST : Göztepe taraftarının oynanan oyunun hakkını vereceğinden emin olabilirsiniz. Kamp programı ile ilgili bilgi verebilir misiniz ?

Rıza Çalımbay : Cumartesi günü Gerede'de başlıyoruz. 14’ünde Almanya’ya gidiyoruz. Orada önce bir amatör takımla oynayacağız, ardından Stutgart Kickers ile oynayacağız sonra yine 3.ligden bir takımla oynayacağız ve 25 Temmuz’da Fenerbahçe ile oynayacağız.

GöztepeLIST : Uzun yıllar İstanbul’da yaşadınız. Oradan bakılınca Göztepe’nin imajı nasıl ?

Rıza Çalımbay : Göztepe’ye ve İzmir’e herkesin bakışı çok güzel her futbolcu ve antrenör burada çalışmak ister. Ben de hiç düşünmeden bu teklifi kabul ettim. Burada güzel bir ortam bulacağıma inanıyordum ama benim için tek aksilik tesis olmayışı idi. Ben belki de sezonu açtıktan sonra 1 hafta burada olmayı düşünüyordum ama tesis olmadığı için hemen gitmek zorunda kaldık. Şu anda yönetimin çok büyük bir gayreti var tesisleşme konusunda. Narlıdere’deki tesisler biterse Göztepe her açıdan herkesin imreneceği bir takım olacak.

GöztepeLIST : Kafanızda bir kadro oluştu mu ?

Rıza Çalımbay : Almak istediğimiz oyuncuların %70’ini aldık ama henüz kafamda bir kadro oluşmadı.

GöztepeLIST : Şampiyonluk fikrinizi biraz daha açar mısınız ?

Rıza Çalımbay : Bu konuda çok iddialıyım. Seneye kesin şampiyonluğa oynayacağız. Takımı tanımış olacağım ve bu seneyi atlatabilirsek herkese bir güven gelecek ondan sonrası daha kolay. İstanbul takımlarının şampiyonluk serilerine son vermek lazım. Ben yıllarca büyük takımda oynadım eğer Anadolu takımı İstanbul’a geldiğinde korkmayıp mücadele ederse her zaman puanını alıp gider.

GöztepeLIST : Bu yıl ligde ve Türkiye kupasındaki hedefleriniz nelerdir ?

Rıza Çalımbay : Kupada gidebildiğimiz yere kadar gideceğiz. Hedef şampiyonluk. Ligde de önce bir yerimizi sağlamlaştırmamız lazım. Hiçbir şeyden korkmuyoruz. Çıkacağız sonuna kadar mücadelemizi vereceğiz.

GöztepeLIST : Altyapı konusundaki fikirlerinizi alabilir miyiz ?

Rıza Çalımbay : Ben Göztepe’ye geldiğimde ilk istediğim bir pilot takım bulunmasıydı, çünkü elimde çok geniş bir kadro var 30 kişilik kadronun en az 6 tanesini pilot takımda oynatmak istiyorum ek olarak benim daha bulacağım gençler var 19-20’li yaşlarda ve bu gençlerin oynaması lazım. Bu çocuklar 1 sene sonra Göztepe’ye iyi bir şekilde geri döneceklerdir. Benim kadroma dikkat ederseniz stoper mevkiinde Konyaspor’dan gelen Emre dışında tümü genç oyunculardan kurulu. Mesela Koray isminde çok yetenekli bir oyuncumuz var bu sene ondan faydalanacağız.

GöztepeLIST : Anlaşmanızın 1 yıllık olması bizim kafamızda acaba kısa vadeli mi düşünüyor şeklinde bir tereddüte yol açtı..

Rıza Çalımbay : Ben kimseyi zorlamak istemiyorum yönetim bana 2 yıl veya 5 yıl deseydi ben yine imza atardım bana 1 yıl dediler kabul ettim. Ama bu hedeflerimi değiştirmiyor bu seneyi atlatırsak ve seneye de anlaşırsam bu takım şampiyonluğa oynayacak.Benim için maddiyat hiçbir zaman önemli olmadı ben sadece başarıya önem veririm.

GöztepeLIST : Göztepe bir sezonu tek hocayla çoğu zaman tamamlayamadı siz eğer başarısız sonuçlar gelmesi durumunda bırakır mısınız?

Rıza Çalımbay : Bütün gayretini gösterirsin ama takım yine de başarısız olursa ve takıma zararlı olmaya başladığımı hissettiğim zaman bırakırsın önemli değil ama bir de şu var ki doğru teşhis koymak lazım. Örneğin bize de Gordon Milne’in geldiği ilk 2 sene bize başarısız diyenler oldu ama biz 3-4 ve 5. sene rekorlar kırarak şampiyon olduk. O yüzden istikrar çok önemli.

GöztepeLIST :: Evinizi taşımayı düşünüyor musunuz ?

Rıza Çalımbay : Bu yıl için düşünmüyorum çünkü 2 çocuğum var, okuyorlar. Onları buraya getirmem çok zor olacak ama gelecek yıl gelişmelere göre düşünebilrim.

GöztepeLIST : Nasıl bir taraftar istiyorsunuz arkanızda ?

Rıza Çalımbay : Herşeyden önce takımına güvenen bir taraftar istiyorum. Taraftarın şunu bilmesi lazım hiçbir futbolcu sahaya maç kaybetmek için çıkmaz. Bizim iyi ve kötü günlerimiz olacak, önemli olan belki çok klasik olacak ama iyi günde de kötü günde de hep birlikte olmak olacak. Taraftarlar sonuna kadar bana ve ekibime güvensinler. Gecemizi gündüzümüze katarak ve içimizden gelerek Göztepenin başarısı için çalışıyoruz.

GöztepeLIST : Genel 1-2 soru sormak istiyoruz son çıkan transfer kuralları hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Rıza Çalımbay : Bonservislerin çok yüksek olması ve ekonomik kriz yüzünden ister istemez hülle gibi şeyler olmaktadır bu dostlukları bozacaktır yapılmaması daha iyi tabi..

GöztepeLIST : Özel zevkleriniz nelerdir ?

Rıza Çalımbay : Bu aralar otel ve kulüp arasında gidip gelmekten fazla boş vaktim olmuyor ama sinema ve tiyatroya gitmeyi çok severim arabayla gezmekten çok zevk alırım..

GöztepeLIST : İzmir’i nasıl buldunuz ?

Rıza Çalımbay : Zaten maçlar ve kamplar sayesinde sık sık geldiğim için bildiğim bir yer. Bence dört dörtlük bir şehir.

GöztepeLIST : Spor medyası ile aranız nasıl ve ulusal basının sürekli İstanbul takımlarını önde tutmaları hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Rıza Çalımbay : Benim medya ile aram iyi 2. sorunuz içinse şunu söyleyebilirim ki bu normal karşılanması gereken bir şey. Sonuçta onlar da tirajlarını arttırmak için çaba gösteriyorlar. Ama sen başarılı olursan, sen de yukarılara çıkarsın.

GöztepeLIST : Avrupa’daki liglerde 14-15 şampiyon takım varken, Türkiye’de bunun 4 takımla sınırlı kalmasını neye bağlıyorsunuz ?

Rıza Çalımbay : Bunun sebebi korku, neden korkuluyorsa anlayamadım ama korku var. Herkesin kendine güvenmesi lazım.Ben İstanbul takımlarıyla Anadolu takımları arasındaki farkın azalmaya başladığına inanıyorum. Bana göre Antep takımı bu sene 4 büyüklerden daha güçlüydü ama şansını kaybetti.

GöztepeLIST :Başkanımız Hamdi Türkmen haziranda başkanlığı bırakacağına dair bir açıklama yaptı bu sizin kalmanızı veya gitmenizi etkiler mi ?

Rıza Çalımbay : Çok iyi bir başkana sahibiz. Kendi takdiridir ama kalırsa Göztepeye çok büyük faydası olur.

GöztepeLIST : Son olarak söylemek istediklerinizi ve taraftara mesajınızı alabilir miyiz ?

Rıza Çalımbay : Taraftara söylemek istediğim içleri rahat olsun en iyi takımı yapmaya çalışıyoruz. Kimin oynadığı değil Göztepenin başarısı önemli. Biraz önce dediğim gibi forma ortada çalışan kazanan hakeden bu formayı giyecek. Sonuna kadar Göztepenin başarısı için çalışacağız.

GöztepeLIST : Çok teşekkür ederiz.

Rıza Çalımbay : Ben de teşekkür ederim.

GöztepeLIST- ©2001 - Her hakkı saklıdır.

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
 • Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ?
  Written by Özkan Cengiz 06 Mart 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Esasında maçtan çıktığımda aklımda olan yazı Türk Futbolunun içinde bulunduğu kokuşmuş yapıdan bahsetmekti.. Maça girerken 10 yaşındaki kız çocuğun anlamsız bakışlarla ayakkabılarını çoraplarını çıkarıp ayaklarını polise göstermesinin o...
 • 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor?
  Written by Özkan Cengiz 20 Şubat 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? Öncelikle ifade etmem gerekirse bu yazı bir Gençlerbirliği maçı yazısı değil, Bu yazı aslına bakarsak bu sezon yazısı da değil. Gelecek sezonun yazısı, yani başlık hatalı değil tam tamına doğru.Şimdi ne alaka derseniz şuna inanıyorum...
 • Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor…
  Written by Özkan Cengiz 26 Kasım 2017
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Dört haftadır aynı sonuçları alan iki takım, hocaları Türk Futbolunda ağırlığını hissettirmeye başlayan yeni nesil hocaların en önemli iki temsilcisinin birbirlerine karşı sınavı, aynı puan, aynı sezon başı başlangıcı, bunların ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter