GöztepeLIST : Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Hamdi Türkmen : Rica ederim.

GöztepeLIST : Sizinle ilgili bir takım kişisel özelliklerle başlamak istiyoruz. Öncelikle boyunuzu kilonuzu ve doğum tarihinizi öğrenebilir miyiz?

Hamdi Türkmen : Boyum 1,76 kilom biraz fazla 81 kiloyum. 9 Eylül 1953 doğumluyum, İzmir'in kurtuluş gününde annemde kurtulmuş. Hep böyle takılırdım rahmetliye. İzmir'in Kınık ilçesinde doğdum. Benim büyüdüğüm, yani çocukluğumun, gençliğimin geçtiği yerler Karataş ve Karantina. Dolayısıyla oralarda büyümüş olmanın çocukluktan getirdiği bir şey olarak şunu söyleyebilirim sonradan olma değil, doğma büyüme Göztepeliyim.

GöztepeLIST : Okuduğunuz okullar?

Hamdi Türkmen : İlkokulu Doğantepe ilkokulunda okudum. Ortaokulu Karataş, liseyi de Namık Kemal Lisesinde bitirdim. 9 Eylül Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Asıl mesleğim İnşaat Mühendisliği ama hiç İnşaat Mühendisliği yapmadım. O zamanlar okulun adı Buca Mimarlık ve Mühendislik Yüksek Okulu idi, sonra Ege Üniversitesine bağlandı, en sonunda Dokuz Eylül Üniversitesi oldu. Yani ben Buca Mimarlık ve Mühendislik Yüksek Okulu olarak başladım, Ege Üniversitesi olarak devam ettim ve Dokuz Eylül Üniversitesi'nden mezun oldum. Gece okuluna gidiyordum. O dönem içerisinde de Yeni Asır gazetesi içerisinde muhabirlik yapıyordum. Gelir düzeyi yüksek bir ailenin çocuğu değildim, onun için de gündüz çalışmam gerekiyordu. O zamanlara göre şimdi üniversite öğrencileri daha rahat, çünkü o zamanlar 80 öncesi yıllardı ve çok sıkıntılı günler geçiriyorduk. Kesintiler yüzünden 5 yıllık dönem benim için 8 yılda bitti. Bunun sonucunda ben okuldan mezun olduğumda, aşağı yukarı 9 yıllık gazeteciydim. Bu süre içinde maddi ve manevi olarak bir yerlere gelmiştim ve İnşaat Mühendisliğini hiç düşünmedim. İnşaat Mühendisi olarak sadece 1 ay İzmir içme suyu projesinde çalıştım. Ama yine de almış olduğum mühendislik eğitiminin yaşamımda bana büyük etkisi oldu. Mühendis kafası ile düşünmek farklı bir şey. Sonuç olarak gazetecilikte devam ettim. Hemen hemen gazeteciliğin bütün dallarında görev aldım. Magazin muhabirliği, spor muhabirliği, magazin şefliği, istihbarat şefliği yaptım. Haber müdürü oldum, yazı işleri müdürü oldum, genel yayın müdürü oldum. En sonunda bundan 10 sene kadar önce Yeni Asır gazetesinin genel müdürlüğüne getirildim. Son 2 yıldan bu yana da İzmir'de Egeli Sabah'ı çıkartıyoruz.

GöztepeLIST : Eğer varsa boş zamanlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz, sevdiğiniz sanatçılar, tiyatro, sinema ve müzik alanındaki tercihleriniz nelerdir?

Hamdi Türkmen : Açıkçası Göztepe'ye başkan olmadan önce biraz boş zamanım vardı ama artık yok. Benim müziğe karşı özel bir ilgim var. Müziğin her türünü dinlemekten zevk alıyorum.Gençlik yıllarımda bir grubumuz vardı, o grup içinde profesyonelce gitar çaldım. 1970 yılında lise son sınıftayken liselerarası müzik yarışmasında Türkiye üçüncüsü olduk. Aynı gurupla okuldan sonra da devam ettik kokteyllerde ve düğünlerde çaldık. Gitar ve klavye çalıyorum ama gitarı daha iyi çalıyorum. Kulağım iyi olmasına rağmen sesim iyi değil, onun için şarkı söyleyemiyorum. Araba kullanmaktan büyük zevk alıyorum, yazı yazmak doğal olarak en büyük hobim, şu anda çok fazla ilgilenemediğim ama yaz aylarında ilgilenebildiğim 3 tane ayrı roman yazmaya çalışıyorum ama çok mesafe katedemedim. Herhalde emeklilikten sonra ancak bitirebileceğim. Sinemayı çok seviyorum ama maalesef gidemiyorum. Evde DVD ile bu eksiğimi kapatmaya çalışıyorum ama sinema keyfini vermiyor.

GöztepeLIST : Bildiğimiz kadarıyla evlisiniz. Kaç çocuğunuz var?

Hamdi Türkmen : Evliyim ve 3 çocuğum var. Oğlum 24 yaşında 9 Eylül Üniversitesi'nde okuyor son sınıfta, kızım Bilkent Üniversitesi 1. Sınıfta, bir de Amerikan Kolejinde İlkokul 4.sınıfta okuyan bir oğlum var.

GöztepeLIST : Fenerbahçe maçı neden iptal edildi ?

Hamdi Türkmen : Aslında Fenerbahçe kulübünden bize net bir teklif gelmediği, bu anonslar yapıldıktan sonra ortaya çıktı. Bir organizatör kurum Fenerbahçe'lilere Göztepe sizinle maç yapmak istiyor, bize de Fenerbahçe sizinle maç yapmak istiyor gibi 2 taraflı bir yaklaşımla gelmiş. Bize böyle bir teklif gelince biz memnuniyetle dedik. Bu sene İzmir'de 1.lig takımı olmadığı için sporseverlere Fenerbahçe'yi izlettirmek için böyle bir teklifi kabul ettik. Daha sonra iş ciddiye binip te, maç hasılatının paylaşılmasına gelince, fark ettik ki Fenerbahçe'nin bizimle oynamak gibi bir talebi yok, bizim de böyle bir talebimiz olmadı. Olay sadece bir organizatörün bizi bir araya getirmeye çalışması. Biz herşeye rağmen önemli olan maç yapabilmek diye düşündük, daha sonra oranlarda anlaşamadık. Biz maç hasılatının %70'ini FB'ye verip 30'unu biz almaya karar verdik ama masraflarınız size ait dedik. Onlar maalesef konaklama, yemek, ulaşım gibi masrafları da siz karşılayın dediler, böyle birşeye yanaşmamız mümkün değildi bu yüzden vazgeçtik.

GöztepeLIST : Yönetim değişikliği konusu ve şu an sizin konumunuzun durumu hakkında neler söyleyebilirsiniz ?

Hamdi Türkmen : Benim pozisyonum konusunda bir sorunumuz yok. Göztepe A.Ş. şirketleştikten sonra Bilgin Holding'e ait bir anonim şirketti. Bu statüsü devam ediyor ama yine de etkilenmedik dersem, hem kendimi, hem de kamuoyunu aldatmış olurum. Şu anda Bilgin Holding üzerinde Etibank'taki sıkıntı nedeniyle bir tedbir kararı var. Bundan tabii ki Göztepe de ister istemez etkileniyor. Göztepe A.Ş. yasaklı şirketler arasında değil ama Göztepe A.Ş. Bilgin Holding'in içine düştüğü ekonomik durum nedeniyle ekonomik sıkıntı içerisinde. Bir örnek vereyim daha önce bütün harcamalarımız holding tarafından karşılanıyordu, son 4 aydır holdingten 5 kuruş para almadık ama biz de işi bırakmadık. Dört aydır kendi yağımızla kavrulmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar da geldik. Bundan sonra daha zor olacak bizim için devam ettirmek. Onun için de bütün camiamızın, taraftarımızın, İzmir'in şampiyonluk yolunda bize sahip çıkması lazım. Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum kendisi bugüne kadar yapılmamış olanı yaptı. Altay'a ve bize 150 milyar TL maddi katkıda bulundu. Statü olarak değişen bir şey yok. Yönetimimiz aynen devam ediyor. Tek sıkıntımız mali sıkıntımız ama yine de futbolcularımıza bütün yükümlülüklerimizi yerine getirmeye devam ediyoruz. Şu an futbolcuların sadece 70 milyar civarında bir alacakları var. O da 13 Ocak'ta ödenecek. Bunun 50 milyarı Büyükşehir Belediyesi'nden gelecek. 20 milyarı da bulduk, o paramız da hazır. 13 Ocak itibariyle Göztepe'de oynayan hiçbir futbolcunun ne prim, ne transfer taksidi, ne de diğer alacakları kalmayacak.Play-Off'a sıfır borç ile gireceğiz.

GöztepeLIST : Yeni oluşumun Göztepe'ye yaklaşımı nasıl ?

Hamdi Türkmen : Yeni oluşumla ilgili olarak bazı taşlar net olarak yerine oturmadı. Daha karşılıklı oturup konuşulmadı. Şu anda ne çok sıcak, ne de çok soğuk bakılıyor ama bunların hepsi Ocak ayının sonundan itibaren netleşecektir. Bizim gurubumuzun resmi devri ocak ayından sonra gerçekleşmiş olacak. Ama bu sezon için bir yönetim değişikliği söz konusu olamaz. Önümüzdeki yıl için ise karar Mayıs ayında verilir. Varsayalım ki yeni gurup biz bu şirketler arasında Göztepe A.Ş.'ye sıcak bakmıyoruz dediler. Bu noktada herkesin içinin rahat olması gereken bir durum var. Göztepe asla kapatılamaz, çünkü genel kurulda şirketleşme yetkisi alınırken böyle bir madde konuldu. Aynı zamanda Göztepe'nin çoğunluk hisseleri de bir yabancıya satılamaz. Şayet ileride Göztepe'yi şirketleştiren gurup Göztepe'den vazgeçme kararı verirse, teklif edeceği ilk yer eskisi gibi Göztepe derneği olur. Göztepe Derneği tarafından yıllardır nasıl idare edildiyse, öyle idare edilir ama bunlar hap bir varsayım elbette böyle bir olasılık şu anda yok.

GöztepeLIST : Bunlar belki Mayıs'tan sonra netlik kazanacak ama bizim merak ettiğimiz Göztepe A.Ş. olarak ileriye dönük yatırımlar Göztepe Plaza gibi, var mıydı ya da düşünülüyor mu ?

Hamdi Türkmen : Ben 47 yaşındayım ve çocukluğumdan beri Göztepeliyim. Şunu söylemek istiyorum. Göztepe''nin geçmiş yönetimlerinin bu takım için hiçbir şey yapmadıklarını görmek ancak başkan olduktan sonra bana nasip oldu ve son derece de üzüldüm. Bunlar acı gerçekler ama bence konuşulması gereken şeyler çünkü çok yeni bir takım olan bir Bucaspor'un bile 3 tane antrenman sahası var, tesisleri kampları var,İ zmirspor aynı şekilde, siz Göztepe gibi İzmir'de en büyük taraftara sahipsiniz, en köklü kulüplerden birisiniz, çok şaaşalı dönemler geçirmişsiniz. O kadar ki 17 yıl 2.ligde kaldıktan sonra çıktığınız 1. Ligde naklen yayın gelirlerinden aldığınız pay bir Kocaeli, bir Erzurum, hatta bir Gaziantep'den çok daha fazla. Bu neden 1.ligde daha çok temsil edildiğiniz için, yani böylesine köklü bir kulübün sadece Gürsel Aksel Stadı gibi bir stadda tesis olarak sınırlı kalması gerçekten çok üzücü, daha da üzücü tarafı eski yönetimler yani ben isim de vermek istemiyorum burda, Gürsel Aksel Stadının bakım masraflarını karşılayamıyoruz diye kendilerinin malı olan stadı Beden Terbiyesine hibe etmişler. Ayrıca şirketleşmeden birkaç yönetim önce İzmir Büyükşehir Belediyesi başkanı Burhan Özfatura orayı Beden Terbiyesinden 10 yıllığına kiralamış ve bedelsiz olarak futbol takımının kullanımına vermiş. Bu yürekler acısı bir şey yani Güzelyalı'nın göbeğinde, bugün trilyonlarla ifade edilebilecek malınızı, bırakın üstüne tesis yapmayı, sadece bakımını yapamıyoruz diye beden terbiyesine vermişsiniz. Oturup ağlamaya da gerek yok açıkçası. Zaten biz burasıyla da sınırlı kalmıyoruz mesela Cumartesi (06 Ocak) günü Göztepe'ye bir spor salonu kazandırıyoruz. Büyükşehir Belediye başkanımız ve Narlıdere Belediye Başkanımız bize son derece büyük destek veriyorlar. Biz bugüne kadar ayda 4,5-5 milyar parayı Voleybol ve Basketbol takımımızın antrenman yapabilmesi için başkalarına veriyorduk ama bundan sonra bizim de bir salonumuz olacak.Ayrıca konu açılmışken, şunu da söylemek istiyorum bence bu yönetimin yaptığı en güzel işlerden biri de basketbol şubesini kurmak oldu. Ben yıllardır bunun çok sıkıntısını çekiyordum. Kendi çocuğumu bile basketbol oynaması için Troy'a,Altay'a veya Karşıyaka'ya vermek zorundaydım. Bizim interland'ımız o kadar geniş ki ben şunu iddia ediyorum Alsancak'ta bugün anket yapın Göztepeli sayısı Altaylı sayısından fazladır. Bunlar çok açık ve seçik görülüyor. Örneğin takım şampiyonluğa gittiği zaman Alsancak'taki evlerin balkonlarına sarı-kırmızı bayraklar asılıyor bunlar Galatasaray değil. Buna rağmen basketbolda adım atamamıştık. Biz okulu açtığımız günden bugüne şu anda 282 adet öğrencimiz var .Bölgesel ligde mücadele eden iyi bir takım yaptık zaten 6 maçtır kazanıyorlar. Şimdi beni her gören başka bir şey için zorluyor bu da çok önemli. Günümüzde artık spor sadece futbol değil, örneğin illa bir Göztepe Tenis Kulübünün kurulması, lokaliyle, restoranıyla nezih bir yer isteniyor. Mesela bir yelkeni biz başkasına vermişiz. Karşıyaka da bir kıyı ilçesi, Konak ta bir kıyı ilçesi ve ben hatırlıyorum ben eskiden küçüklüğümde Göztepe Yelkende de çok kısa bir süre bir heves; aşağı yukarı 2 yıl kadar yelkencilik yaptım; o zaman Hayri Karabilgin gibi çok sayıda milli yelkencimiz vardı ama sonra nedense o da ortadan kalkmış, dernekten ayrı bir cemiyet olmuş. Bunları da birleştireceğiz ama bunlar hep sağlam bir mali yapı oluştuktan sonra olacak şeyler. Bu sene basketbolu yaptık, seneye de tenis ve yelkende de Göztepeyi biryerlere getirmeye çalışacağız.Bir de tesis olarak Büyükşehir Belediyesi Narlıdere'ye bir çim saha yapıyor, ışıklandırma,tribün...vs. bir çok önemli özelliğe sahip. Mart ayında tamamlanacak. Biz orayı altyapı için düşünüyoruz. Altyapımızda yıllardır bakıyoruz Adanaspor'lu Altan dışında doğru dürüst bir futbolcu çıkmamış. Bu yüzden Narlıdere'deki sahayı altyapıda her yaştaki gençlerimizin kullanımına sunacağız.

GöztepeLIST : Bu saha ve salon Göztepenin malı mı ?

Hamdi Türkmen : 49 yıllığına Göztepenin kullanımına verilmiş durumda.

GöztepeLIST : Basketbol ve voleybol şubelerinin yönetimi A.Ş.'ye mi bağlı ?

Hamdi Türkmen : Müessese takımı olmadan voleybol ve basketbolu şirketleştiremiyorsunuz. Örneğin biz şirketleştiğimiz zaman Göztepe'nin adını Yeni Asır Göztepe olarak koysaydık bu mümkündü ama böyle bir şeyi hiçbir zaman düşünmedik. O yüzden voleybol ve basketbol dernekte kaldı ama derneğin bu bütçeleri karşılayamayacağı için dernek idaresini bir kararla A.Ş.'ye bıraktı.

GöztepeLIST : Basketbol ve voleybol şubelerinin durumundan memnun musunuz ?

Hamdi Türkmen : Açıkçası futbola göre daha memnunum. Bu iki şubede başarı size futboldan daha çabuk geriye dönüyor. Örneğin voleybolda A2 liginde başlayıp o sene şampiyon olduk 2 yıl sonra Avrupa Kupalarına gitme şansı elde ettik. Futbol takımı ile yıllardır uğraşıyoruz. Kabul etmek gerekir ki bizde hata yaptık. Bizler profesyonel yöneticiyiz ama futbol takımı normal bir gazete işletmesi ya da fabrika işletmek gibi değil, çok daha özel fonksiyonları olan bir olay. Bu hatalarımızı da yaşayarak ve görerek tamamlamaya çalışıyoruz. Bu sene hem Altay hem de Göztepe için çok önemli bir yıl çünkü süper lig olayı ortaya çıktıktan sonra, bu sene klasmandan çıkamayan takımlar bence kulüpleri kapatma durumuyla karşı karşıya kalacaklar. 2.ligde kalan takımlar önce 1.lige çıkmak için çalışacaklar daha sonra 1.ligde deplasmanlı bir sezon geçirecekler, düşünün ki bir Buca 1.lige çıktı diyelim Buca'nın hangi gücü önümüzdeki yıl oynanacak olan maçlarda buradan Van'a, Elazığ'a, Antep'e, İstanbul'a gitmeye yetecek? Onun için biran önce süper lige atlamak, hem Göztepe'yi hem de İzmir'i kurtarmak için bir çare.

GöztepeLIST : Başkanlık size ilk teklif edildiğinde bu sizin için sürpriz oldu mu yoksa beklediğiniz bir karar mıydı ?

Hamdi Türkmen : Göztepe'nin 1.ligde çok kötü gittiği bir dönemde, sanıyorum Şubat ortalarında bana böyle bir teklif yapıldı ama ben o an onun doğru olmayacağına inanıyordum, çünkü her şey daha henüz bitmemişti ama teklif Ocak'ta gelmiş olsaydı, yeniden yapılanma için bir fırsat olabilirdi. Transfer sezonu Ocak ayının sonuna kadar devam ediyordu. Sezon sonunda böyle bir kan değişikliğine gidileceğini biliyordum, o bakımdan bir sürpriz olmadı benim için. Göztepe için yaptığımız en iyi şeylerden biri de; samimi olarak söylüyorum bunu eski yönetimi eleştirme anlamında değil; elbette onlar da takımı 1.ligde tutmayı çok istediler, bunun aksi düşünülemez ama geçen yıl çok fazla kiralık futbolcu ile oynadık. İlk geldiğimiz sene biliyorsunuz 5 maçta 2 puanla son sıradaydık, o zaman 6-8 tane kiralık futbolcu aldık, ilk maçlarımızı aldık ama ondan sonra baktık ki çok fazla sıkıntı yaşanıyor. Kiralık futbolcu -haklı olarak ona da hak veriyorum- özveri ile oynamıyor kafasında bir sürü soru işareti oluyor seneye burada kalacak mıyım yoksa başka yere mi giderim gibisinden. O sene hatırlıyorum bizim kendi futbolcularımızdan Şevket 4-5 maçta sakatlandı, burnu kırıldı ama bazı kiralık futbolcular ikili mücadelelerden bile kaçıyorlardı. Sezon bittiğinde kiralık futbolcular geri dönmüştü, takımda oynar mı oynamaz mı dediğimiz 6-7 futbolcumuz kalmıştı. Bu sene ise Deniz ve Özkan dışında tüm futbolcular kendi malımız.

GöztepeLIST : Göztepe ambleminin telif hakları konusunda bir çalışmanız var mı ? Maç öncesi satılan atkı bayrak ve diğer eşyalardan kulübe bir gelir sağlanıyor mu ?

Hamdi Türkmen : Hayır maalesef o konuda sıkıntılarımız var. Biz A.Ş. olduktan sonra amblemi tescil ettirdik ama şu an bir yangın var ve açıkçası şu an herkes onun telaşında ama biz geçen sene 1.ligde kalsaydık isim hakkı gibi bazı düzenlemelere gidecektik. Bu mümkün olmadı. Biz de şu an gücümüzü dağıtamıyoruz. Gücümüz şu anda takımı lige çıkarmak, onun dışında basketbol ve voleybolda iyi sonuçlar alabilmek çabasındayız. A.Ş. olarak bizim en büyük idealimiz ilk sene asansör takım olmamak için ligde kalıcı önlemleri alıp ondan sonraki süreçte de Göztepe A.Ş.' yi halka açmak istiyoruz. Halka açılma tamamen başarıya endeksli 2.ligdeki kulübü halka açınca hisseleri tekrar kendimizin toplamasından başka bir işe yarayacağını sanmıyorum. Onun için ilk etapta süperlige çıkp daha sonra bu işlere gireceğiz.

GöztepeLIST : Göztepe'nin Alsancak Stadını kiralama ya da kendi stadını yapma gibi planları var mı ?

Hamdi Türkmen : Benim gördüğüm kadarıyla İzmir'in gelişmesini de göz önüne alırsak, Alsancak veya Atatürk Stadında oynadığımız her maçta handikaplar yaşıyoruz. Örneğin bu yılki Altay maçından sonra Göztepe'nin basketbol maçına giden taraftarlar Alsancak'ta KSK'li taraftarlarla karşı karşıya gelmişler ve çok sayıda yaralanan olmuş, belediye otobüslerinin camları kırılmış. Bunların yaşanmamasını istiyorum. Bizim hedefimiz şu BUNU BURADA İLK DEFA SÖYLÜYORUM Maliye Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler sonunda Urla İskele Yolu ile Eski Çeşme Karayolu arasındaki alanda aşağı yukarı 45 dönümlük çok geniş bir alanda çalışmalarımız var, bunlar 1-2 ay içinde sonuçlanacak ve burayı biz spor kompleksi yapma koşulu ile Göztepe A.Ş.'ye kazandıracağız. Tesislerimizi o alana taşımak istiyoruz. Bu konuda projeleri de hazırlattırıyoruz, bu kamp tesislerinde milli takımlar da kamp yapabileceği için Futbol Federasyonundan da maddi yardım teklifimiz olumlu olarak karşılandı. Göztepe'ye yakışır 15-16.000 kişilik bir stad yapmayı düşünüyoruz. Bence devasa statlar yapma devri kapandı, taraftarı fazla olan takımlarla yapacağımız maçları Atatürk Stadında oynayabiliriz. Ayrıca bu ekonomik ortamda şu da var ki, hiçbir takımın gücü 30-35.000 kişilik bir stat yapmaya mali olarak yetmiyor. Alsancak gibi bir stadı ile birlikte, antrenman sahaları, spor salonları, açık basketbol sahaları, tenis kortları, otoparklarıyla böyle bir tesisin projelerini hazırlattırıyoruz. Bunun hayata geçmesi de Göztepe'nin Süper Lige çıkması ile eşdeğer. Biz kendimizi tamamen kentin doğu ve kuzeyinden soyutlayarak, batı tarafına doğru açılacağız. Maçlarımızı da orada oynayacağız. Ama izin alabilirsek Gürsel Aksel Stadını da altı mall (büyük alışveriş merkesi), üzeri stat olan bir tesis haline getirmenin de projelerini yürütüyoruz. İzin verilirse, maçlarımızı burada oynayıp, diğer tesisi dinlenme ve kamp tesisi olarak kullanacağız.

GöztepeLIST : Gerçekten çok güzel şeyler söylediniz. Umarız hepsi gerçekleşir. Gelecek sene basketbol takımımız şampiyon olup 2.lige çıkarsa, herhalde hedef 1.lig olacak değil mi ?

Hamdi Türkmen : Baskette aslında benim arzularım ve planlarım dışında bir gelişme yaşıyoruz. Ortada basketbolla ilgili bir şey yokken Çeşme'de Ajlan Kavasoğlu ile sohbet edip, ona Göztepe'nin basketbol takımı kurulması ile ilgili olarak fikirlerimden bahsettim. O da çok sıcak baktı. Başta bizim yarışmacı bir takım kurup şampiyon olmak gibi bir amacımız yoktu. Benim düşüncem şu: transfer yaparak bir yere kadar başarı sağlanabilir, herhangi bir maddi kriz karşısında altyapınız sağlam değilse, zor durumda kalabilirsiniz. Bu nedenle aslında benim arzum voleybolda en az 4 tane kızımızı kendi altyapımızdan yetiştirerek bayanlar liginde oynatmak, basketbolda da tamamını oynatmaktı. İstiyorduk ki biz bölgesel ligde 1-2 yıl kalalım daha sonra 2.lige çıkıp, orada da 2-3 yıl kalıp gençlerimizin kendini yetiştirmesini bekleyelim, sonra 1.lige çıkalım ama Ajlan Hoca sizin de bildiğiniz gibi çok önemli bir hoca, 1.ligde takımlar çalıştırmış KSK'yi belirli yerlere getirmiş. Ajlan Hoca öyle bir takım kurmuş ki -tabii ki teşekkür ediyoruz ve gurur duyuyoruz- bir de baktık doludizgin 2.lige gidiyoruz. Bunun yanında Ajlan hocanın yardımcısı olan 6 tane koç ve bizim semtimizdeki okullarda gönüllü olarak çalışan 12 tane beden eğitimi öğretmeni ile biz sürekli bir tarama içerisindeyiz. Baktık ki 2.lige gidiyoruz ve orada da fazla kalacak gibi değiliz yine takımda çalışan 6 adet hocamızla birlikte gençleri yetiştirip daha hızlı bir şekilde onları takıma dahil etmeye çalışıyoruz.

GöztepeLIST : Voleybol için neler söyleyebilirsiniz ?

Hamdi Türkmen : En başta şunu söyledik baskette ve voleybolda 8-10 adam transfer etmekle bu işin altından kimse kalkamaz. Voleybol şubesine altyapıdan en az 2 tane kız yetiştireceksiniz ve bunlar takımda oynayacak,yine basketbolda en az 3 kişi yetiştirip 2.lige çıktığımızda takımda banko oynayacak gibi bazı yaptırımlar getirdik. Bugüne kadar altyapı okul bazında yürümüş, insanlar çocuklarını sadece boş zamanlarını değerlendirmeleri için göndermişler. Bu da güzel bir şey ama bizim aynı zamanda yarışmacı sporcular çıkarmak zorunluluğumuz da var. Bu yıl futbola çok para harcadığımız için voleybola çok fazla para ayıramadık ve iyi transferler yapamadık ama bu yıl yine aynı başarıyı yakalayabilirsek, bu sefer çok daha ciddi bir şekilde hazırlanıp Avrupa Kupalarında daha başarılı olmayı hedefliyoruz. Göztepe'nin aslında bu konularda avantajı var, örneğin biz basketbol federasyonuna takım kuracağımızı söylediğimizde bize inanılmaz kolaylıklar yaptılar. Göztepe'nin böyle bir dalda da takımının olmasına çok sıcak baktılar. Sonuç olarak voleybolda takviyeler yapıp daha iyi yerlere gelmeyi hedefliyoruz.

GöztepeLIST : Play-offtaki rakiplerimiz için ne düşünüyorsunuz ?

Hamdi Türkmen : Biz tüm rakiplerimizi izlettiriyoruz. Şunu söyleyebilirim ki, Göztepe ve Altay'ın kadroları kadar iyi kadrolar yok. Kağıt üstünde düşünürsek ben yarışın Göztepe, Altay, Diyarbakır ve dağılmazsa Konya arasında geçeceğini, H.Erciyes'in de sürpriz olacağını söyleyebilirim. H.Erciyes çok teknik bir takım ve çok koşuyorlar, onların da bu dörtlüyü zorlayabileceği inancındayım.

GöztepeLIST : En büyük avantajımız herhalde taraftarımız olacak yine değil mi ?

Hamdi Türkmen : Benim bu konuda radikal düşüncelerim var. Taşkınlık demiyorum, küfür de demiyorum ama buraya gelen takımlara da Alsancak Stadı'nda bir cehennemi yaşatmamız gerektiğine inanıyorum. Çünkü biz bunu hep yaşıyoruz. O yüzden büyük desteğe ihtiyacımız var ki geçen yıl yaşadıklarımızı yaşamayalım. Geçen sene herkes hatırlayacaktır Erzurumspor maçını, şeref tribününde sadece 2 tane Göztepe'li yönetici vardı. 60 kişilik şeref tribünün neredeyse tamamı Erzurum Milletvekilleri, Erzurum Emniyet Müdürü, diğer yöneticiler, yok ileri geleni, yok sanayicisi tarafından doldurulmuştu. Bizler sığıntı gibiydik. Polis adam dövdü, sesimizi çıkaramadık, böylece maçı kaybettik gittik. Bu sene buna izin vermek istemiyoruz. Bugün sanayi ve ticaret odalarını gezdik ve onlardan maddi,manevi destek sözü aldık. Önümüzdeki hafta düzenlenecek basın toplantılarıyla maddi olarak desteklerini alacağız. Bunun yanında belki de ilk olarak maçlarda hep birlikte stadda olacağız. Şunu söylemek istiyorum bizim için Göztepeli, Altaylı olmak farketmemeli hatta KSK, Buca ve İzmirspor taraftarları da dahil, Göztepe maçında hepimiz Göztepeli, Altay maçında hepimiz Altaylı olmalıyız. Başka çaremiz yok.

GöztepeLIST : Rakip taraftara önlem alınacak mı ? Belli bir yer ve belli sayıda bilet konusu var mı yani rakip taraftarın sadece bizim belirlediğimiz sayıda gelmesine dikkat edilecek mi?

Hamdi Türkmen : Biz bu sene bunu kesin uygulamaya kararlıyız. Açık tribünü kesinlikle böldürmeyeceğiz. Oraya 100 kişi gelecek diye bir sürü yer boş bırakılıyor. Rakip takımın taraftarı gelecekse, balkonda oturacak ve bu sene rakip takımın seyircisi için bilet fiyatı 10 milyon TL olacak. Bu konuda kesin kararlıyız. Aydın'a veya Isparta'ya gittiğimiz zaman onlara 1milyon TL ise bizim taraftara 2-3 milyon TL yapıyorlar. Bizim taraftarımız için bilet fiyatları kapalı 5 milyon açık 3 milyon ve öğrenci 1 milyon TL olacak. Kombine biletlerimiz ise, kapalı için 30 milyon, açık tribün için 15 milyon TL olacak. Böylece kombine bilet alanlar, maçlara neredeyse %50'ye yakın az bir fiyat ödeyerek girecekler.GöztepeLIST : Rakip taraftara balkonun tamamı mı verilecek? Bu bizce sakınca yaratabilir, çünkü geçen seneki Erzurum maçında yaşanan olaylar var, balkondan kapalıya çok sayıda yabancı madde atılmıştı.

Hamdi Türkmen : Aslında bu ilerideki günlerde belli olacak bir şey. Şayet siz lider olarak devam ediyorsanız ve o maçı kazanmak, sizin için zor değilse o zaman gelir açısından bakıp, o takımın İzmir'deki taraftarlarına bakarak onlara yer ayıracağız ama hayati maçlarda kimse kusura bakmasın Diyarbakır'da gelse Galatasaray'da gelse onlara 300-500 tane bilet verip, sınırlı bir yerde tutacağız

GöztepeLIST : İzmir medyası hakkındaki görüşleriniz nedir ?

Hamdi Türkmen : Bizim İzmir Medyası ile ilgili hiçbir sıkıntımız yok çok güzel bir ilişkimiz var. Bütün basın bizimle son derece ilgili. Sağ olsunlar ama bir şikayetim var. Her kulüpte yaşanacak normal sorunlar, diğer kulüplerde yaşandığı zaman tek sütun haber olurken, bizde yaşandığı zaman manşet oluyor. Bu aslında bizi bir yandan da sevindiriyor. Demek ki gözde bir kulübüz. Zaten şu da bir gerçek ki şu anda Göztepe İzmir'de taraftar konusunda 1 numara ve rakibi yok. Şuna inanıyorum biraz kendimizi sıksak her maçımızı 25-30 bin kişiye oynarız. Zaten play-offtta bunu yapmamız lazım. Herkes hatırlayacaktır, şampiyon olduğumuz sene play-off maçlarında bir çok maçı taraftar almıştı örneğin Kayseri maçında Kayseri Belediye Başkanının bir tavrı yüzünden başlayan ve tüyleri ürperten bir tezahüratla maçı aldık. Bize Göztepe seyircisi her maçı aldırır onun içinde o seyirciyi hep yanımızda görmek istiyoruz.

GöztepeLIST : Maçlar Atatürk Stadı'nda mı yoksa Alsancak'ta mı oynanacak? Yoksa maçına göre değişecek mi?

Hamdi Türkmen : Maçına göre değişecek ama ağırlıklı olarak Alsancak'ta oynayacağız. Seyircinin 12. Adam olma özelliği o stadda daha fazla ortaya çıkıyor.

GöztepeLIST : Kombine bilet konusunda kredi kartı uygulaması olacak mı ?

Cemali Dinçer : Kulüp binasına bir adet POS makinası koymayı düşünüyoruz.

Hamdi Türkmen : Kombine bilet konusunda bu sefer daha ciddi bir çalışma yapacağız. Gelecek hafta içinde ben ve diğer yönetici arkadaşlarım Mithatpaşa Caddesi^nde esnafı ziyaret edip çaylarını içeceğiz, arzu ediyorlarsa biletlerini vereceğiz, ikincisi Migros, Kipa ve Tansaşlarda futbolcularımıza bilet sattıracağız. Bunun yanında telefonla bize ulaştıkları zaman taraftarımızın adresine bileti teslim edeceğiz. Bence bu bir Göztepe seyircisi için kulübüne katkıda bulunmanın küçük bir örneği olacak. Kapalıya gelip her maç için 5 milyon TL vermek yerine, bize 10 maç için 30 milyon vermesi bizim için bu ekonomik ortamda çok faydalı olacak. Bu konuda sizden de yardım istiyorum ve INTERNETTEKI GÖZTEPELILERE seslenmek istiyorum herkes kombine bilet konusunda birbirini teşvik etmeli zorlamalı, hatta sorgulamalı diyorum. Şunu söylemek istiyoruz biz yönetim olarak elimizden gelen her şeyi yaptık, biraz da camiamız bize sahip çıksın, ister kombine bilet alarak, ister maçlara gelerek.

GöztepeLIST : Bu konuda biz kendi üzerimize düşeni yapacağız bundan şüpheniz olmasın. Deplasmana otobüsler kaldırılacak mı ?

Hamdi Türkmen : Şimdi bu çok hassas bir konu. Ben taraftarlarımızdan bize otobüs konusunda bir baskıda bulunmamalarını istiyorum. Taraftarımızın başına kötü olaylar geliyor. Bir de şu var, rakip takımın taraftarı ev sahibi takım taraftarını motive ediyor bence. Göztepe takımının şu an play-off da yenemeyeceğimi takım yok. Bu konuda iddialıyım çünkü takım hüviyetini kazandık ama bakın Altay için aynı şeyi söyleyemeyeceğim, rakibim olduğu için değil ama Altay'da 3-4 tane oyuncunun bireysel yeteneğine dayalı bir oyun sistemi var,bunlardan herhangi birisinde sorun olması Altay'ın oyununu doğrudan doğruya etkiliyor ama bizim en sıkıntılı Isparta maçında bile 6 eksiğe rağmen ki Isparta gurubun en dişli takımlarından biriydi, galip gelmeyi başardık. Bu takım olmanın getirdiği bir avantaj. Diğer takımlar ise genelde bireysel oyuncuların o günkü yetenekleri ölçüsünde başarılı oluyor.

GöztepeLIST : Erzurum maçındaki çirkin olayların yaşanmaması için emniyet müdürlüğü ile bir görüşmeniz oldu mu ?

Hamdi Türkmen : Bu konuda bir girişimimiz olmadı ama şöyle bir şey yapacağız. Maç Pazar günü ise Cuma gününden kendileri ile toplantı düzenleyip, rakip takıma vereceğimiz bilet sayısın,ı oturmalarını istediğimiz yeri bildireceğiz.

GöztepeLIST : Göz-Car çalışacak mı ?

Hamdi Türkmen : Evet çalışacak.Yeni ürünler hazırlıyoruz. Örneğin bizden kombine bilet alan herkese 35 numaralı bir forma hediye ediyoruz. Bunun yanında Şubat ayında Göztepe'nin 75.yıl balosunu yapacağız bunun anısına çeşitli promosyon hediyeler çıkaracağız. Bu hediyeleri aynı zamanda maç içinde de 5-6 kızımıza sattıracağız.

GöztepeLIST : Taraftar meclisi sizin sene başında ortaya koyduğunuz bir kavramdı. Bu konudaki çalışmalarınız ne durumda ?

Hamdi Türkmen : Herşey benim üzerime yük olarak kaldığı için bu konuda yeterince girişim yapamadım ama benim en büyük isteğimdi. Hem taraftar, hem yönetici, hem de eski futbolcuları içine alacak bir meclis yapıp bizden sormak istedikleri her şeyi öğrenip onların önerilerini toplamak benim en büyük arzularımdan biriydi ama maalesef vakit ayıramadık. Kısmet olursa Mart ayında böyle bir şey düşünüyoruz.

GöztepeLIST : GöztepeLIST'te çok tartıştığımız bir konu Göztepe Marşı. Bu konu ile ilgili bir düşünceniz var mı?

Hamdi Türkmen : Bizim düşüncemiz değil ciddi bir çalışmamız var. 75.yıl nedeniyle kalıcı bir marşın çalışması yapılıyor. Henüz ben de dinlemedim ama sanırım kısa sürede bitecek ve bu marşı stadda inlete inlete çalacağız.

GöztepeLIST : Bir de 1990'ların başında bir ara Göztepe Dergisi çıkmıştı yine böyle bir şey düşünülüyor mu?

Hamdi Türkmen : Bu konuda herhangi bir çalışmamız yok ama bir öneri olarak alabiliriz.

GöztepeLIST : GöztepeLIST sitesine daha önce girdiniz mi ?

Hamdi Türkmen : Hayır maalesef henüz girmedim ama Cemal Bey sanırım her gün takip ediyor onunla da konuştum bundan sonra gireceğim ve cevaplamam gereken şeyler varsa da cevaplayacağım. 650 üye oldukça büyük bir sayı ve bunun gelişmesinde elimizden gelen her türlü maddi manevi yardımı yapamaya da hazırız. Belki sitenizi bilmeyen çok kişi vardır.

GöztepeLIST : Dernek binasının durumu nedir ?

Hamdi Türkmen : Yapı olarak eskiyi eleştirip kendime bir pay çıkarma isteği içinde olmayan bir insanım ve Göztepe'ye hiçbir çıkar düşünmeden destek olmaya çalışan biriyim ama geçmişte stadyum konusunda başımıza gelen facia kulüp binasında da başımıza gelmiş ne yazık ki. Şirketleşmeden önceki son başkan Kamil Uçar, binanın hemen altındaki "Erol'un Yeri" isimli restoranın sahibiyle çok basit bir sürtüşme sonucunda ki ben bir başkanın bunu yapabileceğine inanmıyorum, başkan kendi kulübünün kapatılması ve mukavelenin feshi için en önemli maddelerden biri olan bir durumu; orası bir restoran ve bu restoranda içki servisi yapılıyor diye vilayete ihbar ederek; hem oranın kapanmasına, hem de kulüp binasının mahkemeye düşmesine ve mahkeme sonucunda bakanlığın binayı Göztepe'nin elinden almasına neden olmuş, böyle bir şeyi benim aklım almıyor. Maalesef bunu da yaşamış Göztepe. Bu konuda Fikret Ünlü ile yaptığımız görüşmelerde hukuki sürecin tamamlanmasını bekledikten sonra bize tahsisi konusunda söz aldık. Zaten Göztepe'nin adresinin oranın dışında başka bir yer olmasından dolayı gerçekten üzgünüz. Yerimiz adresimiz orası olması lazım. Orayı restore ettikten sonra müzemizi genişletip açacağız. Adnan Süvari köşesi yapacağız. Ayrıca Narlıdere'deki sahamıza da şu an rahatsız olan Ali Artuner'in adını vermeyi düşünüyoruz. Özdemir Arnas'ın isminin bir parka verilmesi için de çabalarımız olacak.

GöztepeLIST : Hep bir Altay lobisinden bahsediliyor sizce lobiler var mı? Göztepe bunlarla başedebilecek mi?

Hamdi Türkmen : Altay'da şu an bulunan Zorlu ve Özgener aileleri gibi bir yapı Göztepe'de şu an yok ama geçmişte çok önemli aileler vardı Göztepe camiasında. Çırpıcılar, Seviller, Özkullar, Ekizler, Filibeliler gibi bir çok köklü aile var ama nedense bu aileler bu işin peşini bırakmışlar ama onların bırakması belki de daha lehimize çalışan bir sistem oloşturmuş Göztepe için. Göztepe kitle takımı olmuş. Altay'ın genişleyememesinin sebebi bence bu 2 ailenin kendilerinden başka hiç kimseyi bu işin için sokmamaları. Birleşik kaplar gibi biri gidip, biri gelmiş, oysa Göztepe sıkıntılar yaşamasına rağmen daha geniş bir çerçevede kitle takımı olmuş. Bunun yararı olmuş ama etkin çevreler içinde lobicilik faaliyeti yapması gerektiğinde onda eksik kalmış. Örneğin Federasyon bazında, MHK bazında, yerel yönetimler bazında etkisiz kalmışız. Yavaş yavaş toplamaya çalışacağız.

GöztepeLIST : Profesyonel futbolculuk ve Göztepedeki profesyonelliğin durumunu bir değerlendirir misiniz ?

Hamdi Türkmen : Biz kulüp olarak profesyonelliğin tüm gereklerini yönetim açısından yerine getiriyoruz. Bunlar nedir? Futbolcuya vaad ettiğimizi veriyoruz. Bir de sanırım biz Göztepe A.Ş. olarak devlete ödediğimiz vergi bakımından şampiyonuz. Her ay aşağı yukarı 120 milyar TL vergi ödüyoruz, futbolcumuza kaç lira verdiysek aynen bildiriyoruz. Bunun yanında sakat olan futbolcularımıza dahi paralarını ödemeye devam ediyoruz. Bunun karşılığını da alıyoruz örneğin Kasım ayında ödemelerde tıkanma noktasına gelmiştik. Bunlar burada anlatılmaz belki ama bazı futbolcularımız büyük fedakarlık göstererek alacaklarını ertelediler. Acil ihtiyacı olanlarınkini durumu uygun olan diğer futbolcularımız arkadaşlarına verdi. Bu Göztepenin içinde oluşan aile ortamını gösteren örneklerden yalnızca biri. Bunun gibi Basketbol takımımızda çıkan bir sorunu Ajlan Hoca kendisi halletti. Bu dayanışma belki de yıllardan sonra ilk defa oluyor. İlk defa Göztepe tam bir aile oldu. Ben bu yüzden play-off için bu kadar iddialıyım. Bir başka örnek maddi krizin çıktığı ilk zamanlarda futbolcularımız kendi aralarında toplantı yapmışlar yönetim şimdiye kadar bizi hiç yalnız bırakmadı bundan sonra çıkabilecek maddi problemlere aldırış etmeden çıkıp sahaya mücadelemizi yapacağız ve süperlige çıkacağız, bizim hakkımızı mutlaka verirler şeklinde karar almışlar.

GöztepeLIST : Transfer yapacak mıyız?

Hamdi Türkmen : Transfer yapmayı istiyorduk ama kriz nedeniyle yapamadık. Aslında takımımıza güveniyoruz ama play-off için alternatif takviye yapmayı istemiştik. Bir stoper ve bir forvet alma düşüncemiz vardı. Stoper mevkiini Orhan ile hallettik. Mümkün olursa bir forvet alırız ama olmasa da problem olmaz.

GöztepeLIST : Turgutlu'dan Deniz transferi söz konusu olmuştu ?

Hamdi Türkmen : Deniz olayında biz çok üzüldük bir Ege takımı olarak diğer Ege takımlarının bize yardımcı olmasını beklerdik ama olmadı Deniz'den kesinlikle vazgeçtik.

GöztepeLIST : Amatörler izleniyor mu ?

Hamdi Türkmen : Çevre il ve ilçelerden izlediğimiz futbolcular var, özellikle genç futbolcuların çıkış noktalarını -Turgutlu,Salihli, Menemen,Aliağa, Bergama gibi- inceliyoruz. Bir de Balçova,Narlıdere, Güzelbahçe belediyeleri ile işbirliği içindeyiz buradaki amatör takımları biraraya getirip, Belediyespor pilot takımı oluşturacağız. Orası bizim futbolcu üretim merkezimiz olacak.

GöztepeLIST : Son olarak bazı medya organlarında Göztepe'ye olan ilgi sanki biraz azaldı gibi. Örneğin Yeni Asır Göztepe Sayfaları eskisi kadar yoğun değil. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Hamdi Türkmen : Açıkça söylemek gerekirse bu sene biz Yeni Asır'dan çok fazla muhalefet gördük. Sayfa sayısı azaldı, olayların veriliş şekilleri değişti ama hepsinden önemlisi beni en çok yaralayan olay Abdi Karagözoğlu'nun Deniz'in Hepatit olmasından sonra yazdığı yazı oldu. Belki de en kritik maçımız olan Isparta deplasmanından 1 gün önce Deniz'le ilgili yazdığı bu yazıyı hiç unutamıyorum. Herkesin morali bozulmuştu. Ama sonuç olarak belki de bu muhalefet bizi birbirimize kenetledi.

GöztepeLIST : Sayın Başkan bize değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Hamdi Türkmen : Ben teşekkür ederim başarılar dilerim.NOT : Bu röportajın yapılmasındaki katkılarından dolayı Sayın Cemali Dinçer' e sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

GöztepeLIST- ©2001 - Her hakkı saklıdır.

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
 • Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ?
  Written by Özkan Cengiz 06 Mart 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Esasında maçtan çıktığımda aklımda olan yazı Türk Futbolunun içinde bulunduğu kokuşmuş yapıdan bahsetmekti.. Maça girerken 10 yaşındaki kız çocuğun anlamsız bakışlarla ayakkabılarını çoraplarını çıkarıp ayaklarını polise göstermesinin o...
 • 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor?
  Written by Özkan Cengiz 20 Şubat 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? Öncelikle ifade etmem gerekirse bu yazı bir Gençlerbirliği maçı yazısı değil, Bu yazı aslına bakarsak bu sezon yazısı da değil. Gelecek sezonun yazısı, yani başlık hatalı değil tam tamına doğru.Şimdi ne alaka derseniz şuna inanıyorum...
 • Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor…
  Written by Özkan Cengiz 26 Kasım 2017
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Dört haftadır aynı sonuçları alan iki takım, hocaları Türk Futbolunda ağırlığını hissettirmeye başlayan yeni nesil hocaların en önemli iki temsilcisinin birbirlerine karşı sınavı, aynı puan, aynı sezon başı başlangıcı, bunların ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter