Oğuz Reşat Sipahi

http://www.goztepelist.org

İzmir'in süperden çok bitik gibi durduğunu ısrarla belirttiğimiz, ülkenin en üst düzey fitbol ligindeki tek takımı Göztepe, haftayı kritik bir mağlubiyet ile kapattı… 

Maçtan önce tahminim maçın zor olduğu ama bir gol atarsak kazanabileceğimiz yönündeydi. Maç atan galip bitecek gibi gitti ve bitti. İlhan Palut Hoca maçın son 30 dakikasında galibiyet için risk aldı gol için… Lakin aynı Rize maçı gibi gole giderken avlandı. Alabileceği bir puandan olmuş oldu. Bu mağlubiyet maç sabahı olumsuz bir sonuçta gidebilir tahminimi doğru çıkardı. 

Sayın Başkan Mehmet Sepil toplamda Sebahattin Süvari sonrasında en uzun dönem Başkanlık yapmış Başkan an itibariyle yaklaşık 100 yıllık Göztepe tarihinde… Sportif başarı açısından son 50 yılın net bir şekilde en başarılı Başkanı… Bunlarla birlikte Göztepe için verdiği röportajlarda sıkça özeleştiri olarak belirttiği ve kendi döneminde de sağlayamadığı teknik direktör istikrarını bir kez daha sağlayamamış oldu. Göztepe pek çoğumuzun ahir ömrü boyunca defalarca olduğu gibi bir kez daha teknik direktör değiştiriyor. Anladığım kadarıyla gitmesinin ana sebebi Göztepe yönetiminin değil, İlhan Hocanın tercihi… Bu önerme üzerinden gidersek bir kulüpte teknik direktör istikrarını sağlamanın bir tek yönetim ya da bir tek teknik direktör üzerinden olmadığını kabul etmeliyiz. İstikrar istiyorsan yalnızca senin istemen yetmiyor karşındakinin de bunu istemesi gerek. 

Şu görüşlerim hiç değişmedi... Kendi adıma sportif başarıda gelinen noktanın ana sorumlusunun İlhan Hoca değil kadronun o veya bu sebepten kalitesinin nispeten düşük olması olarak kabul ettiğimi defaten yazdım. Bunun sebebi de o veya bu sebeplerden (herkese yetecek sebep var burada pandemi, Beinsports, devalüasyon, kriz, liste olduça uzatılabilir…) yönetim… Kadro Poko ama özellikle Guilherme gittikten sonra iyice daraldı ve yaratıcılık açısından oldukça düşük seviyeye indi. Takımda maçına göre değişen oranda yalnızca 3-6 kreatif topçu kaldı. Rotasyon zaten zayıftı ve iyice zayıfladı. Seri mağlubiyetler o noktadan sonra gelmeye başladı.

İlhan Hocanın geldiği günden beri eldeki malzemeyle olabilecek ortalama sportif başarının üstünde başarı elde ettiğini düşünüyorum ve defalarca da bunu belirttim. Kişisel görüşüm şu ki İlhan Hoca da keşke ara transfer dönemi bitinceye kadar en azından gelenleri görünceye kadar kalmayı tercih etseydi. Kendi adıma İlhan Hoca’ya Göztepe’mize hizmetleri için teşekkür ederim.

Kadro derinliği sınırda değil biraz daha geniş tutulsaydı, bu fasit daireden/kısır döngüden çıkamama sorunu çözülebilir teknik direktör istikrarı sağlanabilir miydi? Hep dediğim gibi hayatta kontrol grubu yok ama daha yüksek olasılık olabilirdi kanısındayım. 

An itibariyle Göztepe'miz için temel soru şu, eldeki malzemeden kim daha iyi iş çıkarır? Dilerim bunun en iyi cevabını Başkan Mehmet Sepil ve yönetim bulmayı başarır ve en azından sezon sonunu ve ideali sonrasını da sağ salim görebilecek (ideali uzun vadeli) bir kadro kurulur ve teknik direktör seçilebilir. 

Ne yazık ki gözüken şu… Bir sonraki teknik direktör kim olursa olsun; eldeki kadro malzemesinin kalitesi ve genişliği belli bir seviyenin üstüne çıkmazsa Avrupa hedefini zaten geçtim, takım düşme potasında kalacaktır. Bu da eninde sonunda yine teknik direktör değiştirme stresi oluşturacak ve neredeyse ölüm kadar “mutlak son” teknik direktör değişimi sonucuyla nihayete erecektir. 

Velhasıl kelam… En geç seneye bu sıralar seyircili maçların başlama olasılığı az değil. O günler sağ salim görülürse, dolayısıyla gelirlerin de artma olasılığı yüksek olacak. Süper Ligde kalmak hem İzmir hem Göztepe için kritik.

Dilerim Sayın Başkan Sepil, yönetim, gelecek teknik direktör ve oyuncular bunu başarır…

 

 

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
 • Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ?
  Written by Özkan Cengiz 06 Mart 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Esasında maçtan çıktığımda aklımda olan yazı Türk Futbolunun içinde bulunduğu kokuşmuş yapıdan bahsetmekti.. Maça girerken 10 yaşındaki kız çocuğun anlamsız bakışlarla ayakkabılarını çoraplarını çıkarıp ayaklarını polise göstermesinin o...
 • 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor?
  Written by Özkan Cengiz 20 Şubat 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? Öncelikle ifade etmem gerekirse bu yazı bir Gençlerbirliği maçı yazısı değil, Bu yazı aslına bakarsak bu sezon yazısı da değil. Gelecek sezonun yazısı, yani başlık hatalı değil tam tamına doğru.Şimdi ne alaka derseniz şuna inanıyorum...
 • Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor…
  Written by Özkan Cengiz 26 Kasım 2017
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Dört haftadır aynı sonuçları alan iki takım, hocaları Türk Futbolunda ağırlığını hissettirmeye başlayan yeni nesil hocaların en önemli iki temsilcisinin birbirlerine karşı sınavı, aynı puan, aynı sezon başı başlangıcı, bunların ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter