GöztepeLIST-Kariyerinizden Bahsedebilir misiniz?

Tayfun-Gaziantepspor altyapısından yetiştim. 1987 yılında PAF takımla başladım. Daha sonra A Takıma yükseldim. 17 Yaşında ilk kez 1.ligde oynadım. 1993 yılına kadar Gaziantepte oynadım. Daha sonra Maraşspor'a transfer oldum. Ondan sonra Balıkesir, Turgutlu ve Karşıyakada oynadım ve şu an Göztepedeyim.

GöztepeLIST-Göztepe’ye gelirken daha önce Karşıyaka'da futbol oynamak sizin için bir sorun oluşturur mu diye bir endişeniz var mıydı?

Tayfun-Belki ilk geldigim aylarda Karşıyaka ve Göztepe rekabetinden dolayı Göztepeli Taraftarların bana karşı bir soğuklugu olabilirdi. Ama ben kendi kişiliğimle ve oynadığım futbolla bunu aşacagımı düşünüyordum ve çok çabuk bir şekilde aştım. Böyle bir sorun yaşamadım

GöztepeLIST-Bu sezonki Diyarbakırspor maçında eski futbolcumuz Deniz’in ve eski teknik Direktorumuz Ümit Kayıhan’in davranışları hakkındaki düşünceniz? 

Tayfun-Şehrin potansiyeli ve atmosferinden dolayı bir gerginlik vardı. Bizi kıran bizi yıkan Diyarbakır'daki atmosfer degil saha içinde yapılan davranışlardı. Daha maçın başlarında başlayan sert hareketler, kastiye varan hareketler, saha içerisinde bugün yenelim de ne olursa olsun mantığı bizi üzdü.

GöztepeLIST-Geçen sene ligin son maçına "Hedefimiz UEFA" pankartıyla çıkılmıştı. Bu sene ise UEFA hedefinden çok uzak bir takım izliyoruz. Bunun nedeni?

Tayfun-Bunun sebebi geçen sene ilk 11de oynayan benim hatırladığım kadarıyla 8-9 kişi yok.Ondan önceki sezonda böyle bir erozyon yaşamıştık fakat telafi etmiştik gelen arkadaşlarla,bu sefer olmadı. Bu bazen tutabilir bazen tutmayabilir bu sene tutmadı. O potansiyeli yaşayamadık.Ayrıyeten geçen sene aldığımız yabancılardan çok iyi verim aldık bu sene Mhkalele dışında verim alamadık.Bir takımda yabancıların iyi olmaması %50 güç kaybı demek ve biz bunu yaşayamadık bu yüzden de toparlayamadık.

GöztepeLIST-Malatya maçında orta sahadaki top dağıtma görevinizin yerine Şenol'un yerinde gördük sizi. Yeni yerinizde de gayet iyiydiniz. Siz hangi mevkide oynamak istiyorsunuz?Tayfun-Benim için nerede oynayacağım farketmez.. Şu anda Göztepe takımının orada sıkıntısı var orada oynuyorum. Mustafa Hoca başladığı zamanda orada denemek istedi. Orada başarılı bir görüntü verdim. Çünkü takım da o zaman iyiydi, iyi disiplinle mücadele etti ve bana yardımcı oldular. İyi bir başlangıç oldu. Benim için liberoda ve orta sahada oynamak farketmez. Önemli olan Göztepe, Göztepe nasıl başarılı olacaksa ben orada oynarım.GöztepeLIST-Sezon ortalarına doğru "Antreman Protestosu" hakkındaki düşünceleriniz? Paralarınızı alamadığınız doğru mu?

Tayfun-Paralarımızı alamadığımız doğru ama bunu derken "Paramızın tamamı içeride olduğu, tamamının verilmediği diye bir konu yok." Fakat sıkıntılarımız var bu sıkıntıları da yaşıyoruz. Bizim bu protestoyla vermek istedigimiz mesaj, İzmir'de iki süperlig takımı var.Altay da kötü sonuçlar olduğunda maddi sorun öne çıkıyordu. Biz de kamuoyuna bunu duyurmak istedik.Yani kamuoyunun bizim sıkıntılarımızı bilmesiydi protestodaki maksat.

GöztepeLIST-Bu sene AŞ’nin Göztepemizi bırakacağı ve Göztepe Spor Klubu'ne Derneği'ne devredecegi söylentileri var. Bu takımı rahatlatır mı? Kaosa mı sürükler?

Tayfun-Bilemiyorum.Ben geldiğimde burası AŞ idi.Onla da iyi günler yaşadık sıkıntılı günler de yaşıyoruz. Sıkıntılarımız hala devam ediyor. Sonunda ne olacağını bilemiyorum. Belki daha iyi olur belki daha kötü olur. Nasıl bir yapı oluşturulacak şimdiden kestirmek çok zor.

GöztepeLIST-Göztepe şu anki kadroyla namaglup Gaziantepspor'u yenerken olmadık maçlarda puan kaybetti. Sebebi nedir?

Tayfun-Adana ve Altay maçlarını bir kenara atıyorum çunku o zaman iyi bir takım değildik, iyi mücadele etmiyorduk.Oyun disiplininden uzak oynuyorduk.Yani herşey söylenebilir. Fakat Gaziantep ve Malatya maçlarını kıyalarsak, Gazintep maçında rakibin namagup olmasından dolayı daha iyi motive olmuş olabiliriz. Malatya maçında oyuna iyi başlayamadık bir de yedigimiz erken gol bizim direncimizi düşürdü. Attığımız golun sayılması halinde belki direncimiz artacak, skor çok farklı olacaktı.Lehimize çevirebilirdik.Oyunun kırılma noktası orasıydı.Pozisyon aleyhimize gelişince de böyle bir sonuç ortaya çıktı.

GöztepeLIST-Bir deyim vardır: "Gemisini En Son Kaptan Terkeder" diye.Seneye kalmayı düşünüyor musunuz? Gelen teklifler var mı?

Tayfun-Ben kalmayı düşünüyorum ama burada önemli olan yönetim kurulunun aldığı karardır.Gelen teklifler var ama ben Göztepe’de oynamaktan mutluyum diger arkadaşlarım da öyle.Yeter ki karşılıklı olarak anlaşalım.

GöztepeLIST-Bu sene taraftar erozyonu yaşanıyor bunun sebebi ne olabilir?

Tayfun-Bunun esas sebebi bizim geçen seneki gücümüzde olmayışımız. Belki o heyecanı sahaya yansıtmadığımız doğru. Bir gerçek daha var ki taraftarımız bazı şeylere doydu. Biz küme düştügümüz sene son 6-7 maçımızda bile tribünler doluyordu. Demek ki bu başarıya orantılı bir şey degil. Biz o zaman başarısızdık, tribünden yine de doluyordu. Bu sene şu sınırlı kadro yapımıza ragmen çok iyi oynadığımız maçlar da var. Belki de doymuşluk var. Bizi de bu sıkıntıya düşürüyor. Göztepeli futbolcular alışmış dolu tribünler önünde oynamaya. Hepimiz dolu tribünlere oynamak istiyoruz. Ben şahsen boş tribünlere oynarken motive olamıyorum.

GöztepeLIST-"Federasyon düşecek takımları ve şampiyon takımı sene başında belirliyor" deniyor. Açıkcası maçlarımıza atanan hakemlerin yaptıkları hatalar verilmeyen penaltılar ve goller sizde de bu kuşkuyu uyandırdı mı?

Tayfun-Bu görüşe ben katılmıyorum. Gelen hakemler atmosferden etkilenerek Diyarbkır'da, Malatya'da maç yönettigi gibi maç yönetmiyor.Çünkü atmosfer çok farklı. Diyarbakırda şehire girdiğinizden itibaren atmosfer çok farklı. Sahaya çıktığınızda da o atmosferi yaşıyorsunuz, hissetiriyorlar size. Güvenliğiyle, taraftarıyla, futbolcusuyla o atmosferi hissetiriyorlar.Alsancakta o atmosfer yok. Bizim çok iyi ve bizi çok iyi motive eden bir seyircimiz var fakat şehrin ve sahanın vermiş oldugu rahatlık hakemi hiçbir şekilde baskı altına alamıyor. Ben bu hafta Metin Tokat’a da söyledim "Burada yönettiginiz gibi diger yerlerde de yönetin aynı şekilde. Burayı çiftlik olarak görüyorsunuz." dedim.

GöztepeLIST-Fener maçıyla ligin ilk yarısını bitirecegiz.Sampiyon takım ve düşecek takım tahmininiz?

Tayfun-Benim tahminim yok Şu an zaten hiçbir şey belli değil. Düşecek takım ligin 10.sırasından itibaren 8-9 takım düşmeye aday. İlk 4-5 sıradaki takımlarda şampiyonluğa aday olarak değerlendirilebilir. Kim daha iyi motive olur, fazla puan toplarsa kadrosunu genişletirse ligde kalır.

GöztepeLIST-Türkiye'de kişiligini ve stilini begendigin oyuncu var mı?

Tayfun-Galatasaraylı Ergün

GöztepeLIST-Özel hayatında Tayfun Yungul nasıl birisi? Biraz bahsedebilir misiniz?

Tayfun-İşinden evine, evinden işine giden bir insanım. Futbol ve ailesi olarak iki işi olan birisiyim.

GöztepeLIST- Taraftara ıletmek ıstediginiz bir mesajınız var mı.?

Tayfun-Göztepe taraftarının daha önceki senelerdeki gibi tribünü doldurmasınıı istiyorum. Boş tribün görmek istemiyoruz. Göztepe'deki bütün arkadaşlarımız alıştı dolu tribünlere oynamaya. Biz etkileniyoruz. Isınmaya çıkarken bile motive olmaıyoruz.

GöztepeLIST- Teşekkür ederiz.

Tayfun- Ben teşekkür ederim.Sayın Sedat Yazıcı'ya organizasyondaki katkıları için teşekkür ederiz.

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
 • Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ?
  Written by Özkan Cengiz 06 Mart 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Esasında maçtan çıktığımda aklımda olan yazı Türk Futbolunun içinde bulunduğu kokuşmuş yapıdan bahsetmekti.. Maça girerken 10 yaşındaki kız çocuğun anlamsız bakışlarla ayakkabılarını çoraplarını çıkarıp ayaklarını polise göstermesinin o...
 • 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor?
  Written by Özkan Cengiz 20 Şubat 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? Öncelikle ifade etmem gerekirse bu yazı bir Gençlerbirliği maçı yazısı değil, Bu yazı aslına bakarsak bu sezon yazısı da değil. Gelecek sezonun yazısı, yani başlık hatalı değil tam tamına doğru.Şimdi ne alaka derseniz şuna inanıyorum...
 • Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor…
  Written by Özkan Cengiz 26 Kasım 2017
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Dört haftadır aynı sonuçları alan iki takım, hocaları Türk Futbolunda ağırlığını hissettirmeye başlayan yeni nesil hocaların en önemli iki temsilcisinin birbirlerine karşı sınavı, aynı puan, aynı sezon başı başlangıcı, bunların ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter