Özkan Cengiz

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

Türk Futbolunun Geleceği = Göztepe’nin Geleceği

Tehlikenin Ne Kadar Farkındayız?

 

Başlığa bakıp Başakşehirin şampiyonluğundan falan bahsedeceğimi zannetmeyin. Mutlaka bu şampiyonlukta Türk Futbol Tarihi açısından önemli bir olay eksileri artıları geliş yolu ulaştığı nokta birçok açıdan tartışılacaktır. Ama ben bugün olandan çok olacaktan bahsetmek istiyorum.

 

Basından özellikle Hürriyet Yazarı Tahir Kum’un haberlerinden takip ettiğimiz üzere Beinsports kendi döneminin en düşük teklifini yapmış durumda Kulüplere ve Kulüplerde geçen hafta bu teklifi kabul etmeyeceklerini gerekirse yeni yayıncılarla görüşülmesi gerektiğini TFF’ye bildirmiş.

 

Dün gelen haberler TFF’nin bu teklifin biraz iyileştirmiş halini kabul etmiş olduğunu yazıyor. Ama TFF’nin bu kabulü kulüplerce ve onların temsilcisi durumundaki Kulüpler Birliğince nasıl karşılanacak bugünün konusu.

 

İkinci gündemde yabancı sayısı Şampiyonun Başkanından tutun bütün teknik direktörlere, diğer takım Başkanlarına oradan Kulüpler Birliğine görüyoruz ki tüm futbol alemi konunun yeniden değerlendirilmesini talep ediyor. Ama Türkiye Futbol Federasyonu topla tüfekle savunuyor.

 

TFF  Başkanının tutumuna bakar iseniz sanki bu Kulüplerin oyları ile seçilmemiş gibi Türk Futbolundaki her şeyi etkileyecek iki temel konuda nereden aldığı bilinmez bir güçle tek başına direniyor.

 

Esasında bu iki konunun sonucunda ortaya çıkması kesin olan bir gizli gündem maddesi daha var. Konu ne zaman oraya gelecek merakla bekliyoruz. Geçen sene yürürlüğe giren Finansal Fair Play borçlanma ve transfer limitleri talimatnamesi.

 

Gelirleri düşen ve yurtdışından ucuz yabancı getirme şansı kalmayan Kulüplerin belirlenen kriterleri sağlayamayacağını bilmek için ilkokul matematik bilgisi bile yeterli.

 

Şimdi bu iki temel konuda topla tüfekle direnen TFF finansal fair play konusunda direnme şansı var mı? Hiç sanmıyorum.

 

Finansal Fair Play kurallarına en kolay uyum sağlayacak bir Kulübün taraftarı olarak şeytanın avukatlığını yaparsam bütün bu savaş acaba Finansal Fair play kurallarını ortadan kaldırmak veya ertelemek için bir orta oyunundan mı ibaret.

 

Türk Futbolu daha önceki yazılarımızda da ifade ettiğimiz üzere bir bataklığa saplanmış durumda ve bir çok kulübü de içine çekmiş durumda başta Kulübümüz olmak üzere birkaç Kulüp durdukları nokta itibariyle Türk futbolunu bu bataklıktan çıkarmaya çalışıyor.

 

Göztepe Türkiye şartlarında siyasi destek almadan sadece sportif bir çaba ve emek ile gelinen noktaya geldi. Daha ileriye gidebilmek için Türk futbolundan bir ışık görmek zorunda, Benzer bir yapıdaki Başakşehir Göztepe’de olmayan belki de hiç olamayacak çarpanlara sahip olunca Şampiyon oldu.

 

Göztepemiz bir yere gelsin, bu ligi domine etsin, Avrupaya gitsin, istiyorsak bugünlerde okuyup, tartışıp, paylaşıp, gündem yaratacağımız haberler menajer ve gazete kalemşörlerinin yarattığı sahte transfer haberleri değil. Başta bizim sonra Türk Futbolunun geleceğini belirleyecek olan;

 

Yayın Geliri İhalesi

Yabancı Oyuncu Sayısı

Finansal Fair Play Kriterleridir.

 

Göztepe taraftarları, Göztepe Camiası, Göztepe Sosyal medyası bu hayati konuları Türkiye gündemine getirecek akıl, bilgi, ve iletişim gücüne sahiptir. Hedefi iyi belirleyip bu mücadeleye katılmak zorundayız.

 

Çünkü bu üç konu da çıkacak olumsuz kararlar bu ligdeki Göztepe’yi ya diğer takımlar gibi dengesiz borçlanan ve onun sayesinde ligde varolan bir sistem takımına dönüştürecek yada kendi yağında kavrulmaya çalışıp bu sezon veya gelecek sezon ligden düşüp yeniden eski günlere dönen Göztepe’ye dönüştürecek.

 

Bu sebeple en azından bu konular gündemdeyken kendi kendimize değil;

 

ALAYINA İSYAN İNADINA GÖZTEPE

 

HER ŞEY TEK BÜYÜK GÖZTEPE İÇİN

 

Özkan Cengiz

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
 • Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ?
  Written by Özkan Cengiz 06 Mart 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Esasında maçtan çıktığımda aklımda olan yazı Türk Futbolunun içinde bulunduğu kokuşmuş yapıdan bahsetmekti.. Maça girerken 10 yaşındaki kız çocuğun anlamsız bakışlarla ayakkabılarını çoraplarını çıkarıp ayaklarını polise göstermesinin o...
 • 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor?
  Written by Özkan Cengiz 20 Şubat 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? Öncelikle ifade etmem gerekirse bu yazı bir Gençlerbirliği maçı yazısı değil, Bu yazı aslına bakarsak bu sezon yazısı da değil. Gelecek sezonun yazısı, yani başlık hatalı değil tam tamına doğru.Şimdi ne alaka derseniz şuna inanıyorum...
 • Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor…
  Written by Özkan Cengiz 26 Kasım 2017
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Dört haftadır aynı sonuçları alan iki takım, hocaları Türk Futbolunda ağırlığını hissettirmeye başlayan yeni nesil hocaların en önemli iki temsilcisinin birbirlerine karşı sınavı, aynı puan, aynı sezon başı başlangıcı, bunların ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter