Özkan Cengiz

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Orta Hakeme Gerek VAR mı?

Sezonun ilk maçı bunun yanında ülkemize yeni gelen video hakem uygulaması ile ilk tecrübemizdi. Zaten özlem en üst noktaya gelmişti. Bir de üstüne maçın saat olarak geç oluşu iyice sabırsızlanarak maçı beklememizi sağladı.

Takım ve oyun hakkında henüz yorum yapmak için çok erken sadece üç cümle ile bence ilk 11 hatalıydı. Belki de zorunda kalınmıştı ama ona rağmen hatalıydı. İşin güzel yanı hata da inat edilmedi hemen müdahale edildi. Süper ligde oynar mı diye tartışılan Halil dün süper lig seviyesinin üstünde bir top oynadı. 9 kişi kaldıktan sonra takımın adeta şahlanması kenardan giren her oyuncunun katkı sağlaması özellikle yeni transferlerin kırk yıllık Göztepeli gibi oynaması gecenin artılarıydı. Geçen sezon lig başlarken 5 te sıfır yapsak bile dağılmak yok hedef 40 puan şiarı ile yola çıkmıştık. Esasında bu sene de çok farkı yok. Aynı şekilde demotive olmadan ahengi bozmadan bildiğimiz yolda devam etmemiz lazım.

Transfer işi özellikle ülkemizin içinde bulunduğu dönem itibariyle çok etkenli bir işlem o yüzden bekara boşanmak kolay şeklinde transfer peşine düşmeyi doğru bulmuyorum. Ancak sportif anlamda transfer ihtiyacı olduğu bir gerçek, alınan her puanın karşılığı gelir rakamları üç aşağı beş yukarı belli bu denge içerisinde yapılması gereken en doğru hareket yapılacaktır.

Başta da dediğim gibi bu gecenin en enteresan işlerinden biri de başlayan video hakem uygulamasıydı. VAR olarak kısaltılan orijinal ismini Türkçeleştirirsek Video Yardımcı Hakem olarak tanımlanan uygulama dün akşam gördük ki yardımcı falan değil bildiğin esas hakem. Maçta ki neredeyse bütün kararların altında VAR’ın imzası vardı. 11 yaşındaki kızımın yorumu bence gecenin özetiydi. Bana da versinler bir kulaklık ben de yaparım süper ligde hakemlik.

Stadyuma girdiğimizde her koltuğun altında VAR kitapçığı vardı. Hepimiz bir göz attık ama aslında kitabı okuması gereken Özgür Yankaya idi. Tereddüt yaşadığı pozisyonlarda süzemediği pozisyonlarda başvurması gereken sisteme izin verilen her pozisyonda başvurdu. Eğer talimat izin verseydi bence taç korner baraj mesafesi gibi konularda da görüş alacaktı. Özetlerde hakemin pozisyonlara tavırları hareketleri 5-10 saniyelik karar sürelerini çok net görüyorsunuz. Özgür Yankaya dün uzaktan kumandalı bir robottan farksızdı.

Hakem eğitimi yapan, VAR eğitimi yapan TFF hocaları bu maçın özetini alıp VAR nasıl kullanılmaz işte böyle kullanılmaz diye göstermelidir. Çünkü dünya kupasında izlediğimiz VAR bu değildi.

Baktığında çok tecrübeli yüzlerce maça çıkmış, uluslararası düzeyde maçlar yönetmiş bir adam nasıl böyle uzaktan kumandalı maç yönetir bunun bence iki nedeni olabilir.

Ya bu maçta kötü niyetlidir sonraki iki haftaki Bizans maçlarına dikensiz gül bahçesi hazırlıyordur VAR ı kılıf yapıyordur. Ya da VAR sistemini istemiyordur madem böyle bir şeye zorluyorsunuz alın size VAR diyordur. Veya her ikisi birden.

Dün olan biten tek artısı suratımıza vurulup bu sezonun önem ve zorluğunu gösteren bütün olayların ilk maçta karşımıza çıkması bizi kendimize getirmesiydi.

Bütün sezon arasında aynı şeyleri söyledik. Bu sezonu geçen sezonla karşılaştırmayın. Geçen sene ligimizin yeni şirin çocuğu Göztepe muamelesi gördük. Ama bunun yanında bu kokuşmuş sistemi dağıtma ihtimali olan tek kulüp olduğumuzu herkes not aldı. Bu sene her şey herkes üzerimize oynayacak.

Belki de tarihimizin en kritik sezonunu yaşayacağız çünkü bu sezondan sağ salim çıktık mı artık yeni stadyumu ile güçlü finansal yapısı ile, doğru sportif ve idari politikaları ile bir de üstüne değişen konjoktür, daralan FFP yapısı ile Türk futbolunun en önemli oyuncularından biri olacağız. Bunun biz ne kadar farkındaysak herkes o kadar farkında, yepyeni bir sezon yepyeni bir macera başlıyor.

33 maçlık serüvende bizde başta tribünlerimiz sonra camiamız sonra sosyal medyamız, sonra hocamız, sonra takımımız, en nihayetinde yöneticilerimiz bu birlik beraberlik ve dik duruşumuzla neyi hak ediyorsak onu yaşayacağız. Ya Türk Futbolunun yeni lokomotifi yeni yıldızı unvanını döve döve alacağız. Ya da dayak yiyip köşeye oturacağız. 

Alayına İsyan İnadına Göztepe

Özkan Cengiz

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • Göztepe TEK Büyüktür. Göztepe TEK Büyüktür.
  Written by Özkan Cengiz 28 Nisan 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe TEK Büyüktür. Yıllar önceydi amatördeydik, takıma tribünlerin yoğun tepkisi vardı, hoca ve oyuncular fazlaca tepki alıyorlardı. O günlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Şaşkındılar, bize nasıl profesyonel çalıştıklarını anlatıyorlardı. Video analizler...
 • Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ?
  Written by Özkan Cengiz 06 Mart 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Kim Kimi Ne Kadar Biliyor ? Esasında maçtan çıktığımda aklımda olan yazı Türk Futbolunun içinde bulunduğu kokuşmuş yapıdan bahsetmekti.. Maça girerken 10 yaşındaki kız çocuğun anlamsız bakışlarla ayakkabılarını çoraplarını çıkarıp ayaklarını polise göstermesinin o...
 • 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor?
  Written by Özkan Cengiz 20 Şubat 2018
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net 2018-2019 Sezonu boşa gidiyor? Öncelikle ifade etmem gerekirse bu yazı bir Gençlerbirliği maçı yazısı değil, Bu yazı aslına bakarsak bu sezon yazısı da değil. Gelecek sezonun yazısı, yani başlık hatalı değil tam tamına doğru.Şimdi ne alaka derseniz şuna inanıyorum...
 • Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor…
  Written by Özkan Cengiz 26 Kasım 2017
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Göztepe Kervanı Yola Devam Ediyor… Dört haftadır aynı sonuçları alan iki takım, hocaları Türk Futbolunda ağırlığını hissettirmeye başlayan yeni nesil hocaların en önemli iki temsilcisinin birbirlerine karşı sınavı, aynı puan, aynı sezon başı başlangıcı, bunların ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter