Özkan Cengiz / Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Süper Lig Havuz Gelirleri Ne Kadar ?

Son günlerde rakamlar havada uçuşuyor daha somut birşeyler paylaşmakta fayda var, konuyla ilgili en net analizi Futbolun Ekonomi Politiği kitabının yazarı Sn.Tuğrul Akşar gerçekleştirdi. Sn. Akşar'ın yazısı biraz uzun, o sebeple kısa bilgilerle 2016-2017 sezonunun Süper lig gelirlerini aşağıda aktaracağız. Yazının tamamını okumak isteyenler en aşağıdaki link kanalıyla ulaşabilirler. 

Bunun yanında 2017-2018 sezonu yani Göztepe'mizin elde edeceği gelirler açısından değerleme yapılırken, bu sene yeni ihalenin yürürlüğe gireceği, daha önce basına yansıyan kur sabitlemeleri vb kavgaların bunların etkisi altında önümüzdeki günlerde gerçekleşecek TFF Mali Genel Kurulunda alınacak kararların etkili olabileceğini bir köşede tutmakta fayda var. Çünkü yeni ihale kuralları ve genel kurulda alınacak kararlar dağıtım anahtarını değiştirebilir.

Şimdi ilk iş dağıtım anahtarına bakar isek; Süper lig gelirleri aşağıdaki anahtar ile dağılıyor.

 

Rakamları şöyle yorumlayabiliriz

Sportif performanslar maç başı,

Sıralama Bonusları bir kereye mahsus lig sonunda o sırada olan takımlara,

Eski Şampiyonluk geçmişte şampiyon olmuş 5 takıma şampiyonluk sayısı çarpı tablodaki tutar,

Eşit dağıtılan tutarda her takıma takım başı,

Bu şekilde yapılan hesaplama ile 2016-2017 gelirleri şu şekilde gerçekleşiyor.

 

Tablodan da görüleceği üzere Şampiyonluk Primi denilen hikaye semirtilmişlerimiz fazla para alsın diye hesaplamaya dahil edilmiş bir oran. Burada TFF kurulduktan sonraki şampiyonluklar sayılıyor. Tek istisnası Beşiktaş yıldız alsın diye gayri federe dönemden sayılan bir şampiyonluğu var detaya girip boğmayalım google da bolca bilgi var.

Neden bu bilgi önemli çünkü Göztepemizinde gayri federe dönemde Türkiye Şampiyonlukları var, eğer onlar sayılırsa biz de şampiyonlar priminden pay almaya başlayabiliriz. Bu konu daha önce gayri federe dönem sayılırsa 4 yıldıza ulaşacağından Fbspor tarafından biraz kaşındı sonra herhalde sus payını almış olacaklarki sesleri kesildi.

Sus payımı alınır, gayri federe dönemdeki tüm şampiyonların hakkına sahip mi çıkılır bilemem ama kaşınması gereken bir konu olarak sıralamaya alınabilir.

Başlangıçtaki uyarımızı tekrar edip birde uyarı ilave edelim.

Bu sene milat senesi yani yeni ihalenin ilk senesi o yüzden yukarıdakilerden farklı tablolar ortaya çıkabilir ama bu tamamen lobilerin vereceği savaşla ilgili bir durum.

İlave uyarı da sabah gazetede 100 milyon okuyup öğleden sonra tabloda 50 milyon görünce hayal kırıklığı olmasın bunlar sadece naklen yayın havuzunun gelirleri, Spor Toto, iddia, alt yapı destekleri sponsor paylaşımlar vb ekstra gelirler, takımın ve finansal yönetiminin becerisi ile  gazetede okuduğunuz rakamlara yaklaşma ihtimal var tutarların.

Özkan Cengiz / Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Sn. Tuğrul Akşar'ın yazısının tamamı için tıklayınız

YORUMLAR

KÖŞE YAZILARI

 • TEK BÜYÜK GÖZTEPE… TEK BÜYÜK GÖZTEPE…
  Written by Özkan Cengiz 15 Aralık 2014
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Dört maçlık periyodun sonuna geldik, devre arasına girdik. Dört maçın başında hedefi 12 puan olarak belirlemiştik. Dürüst davranmak gerekirse 10 puana da razıydık ama sekiz puanla tamamladık. Olaya başka bir açıdan bakarsak 12 puanla lider olacağımızı düşünüyorduk...
 • Rahat Mı Batıyor? Rahat Mı Batıyor?
  Written by Özkan Cengiz 16 Kasım 2014
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Rahat mı Batıyor? Bu hafta iş hayatımın en zor haftalarından birini geçirdim. Bu sebeple sosyal medya, Göztepe medyası vb Göztepe kaynaklarından uzaktım. Haftalık olağan telefon Göztepe geyiklerimi de yapamadım. Göztepe ile ilgili whats up gruplarındaki okunmayan...
 • Türk Sporunun Güvencesi GÖZTEPE! Türk Sporunun Güvencesi GÖZTEPE!
  Written by Özkan Cengiz 28 Ekim 2014
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net İlk önce bilmeyenler için kısaca özetleyelim. Bugün 28.10.2014 tarihinde Cizre stadında bir maç oynandı. Cizre stadı neresi derseniz iki gün önce ilk özerklik ilanı diye geçilen haberlerde yer alan iki mahallenin ortasında yer alan stad, maça Göztepe kafilesi futb...
 • Göztepe Her Zaman ki Gibi mi? Göztepe Her Zaman ki Gibi mi?
  Written by Özkan Cengiz 22 Ekim 2014
  Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Pazartesi günü gerek gazetelerin, gerek sosyal medyanın, gerek Göztepe medyasının tepkisi birbirine benziyordu. Göztepe her zamanki gibi! Sezonu aynı hocayla bitirememe geleneği devam ediyor, bunun yanında geçen seneki Özgür Zengin’in görevden alınmasına benzer ya...
Diğer yazılar:

Diğer başlıklar

Twitter